AOPK ČR: Bagry a evropské peníze pomohly při obnově rybníků v přírodní rezervaci Bažantula

10.12.2020 17:03 | Zprávy

V chráněné krajinné oblasti Poodří byly dokončeny rozsáhlé zemní a stavební práce související s obnovou přírodovědně nejcennější části rybniční soustavy u Studénky.

AOPK ČR: Bagry a evropské peníze pomohly při obnově rybníků v přírodní rezervaci Bažantula
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Akce napomůže zdejší přírodě. Investorem byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zdejší rybníky spravuje.

Přírodní rezervace Bažantula (viz zde) chrání čtyři rybníky se vzácnými rostlinnými společenstvy. Rybníky byly v nevyhovujícím technickém stavu, který neumožňoval běžné hospodaření a vhodnou péči o zdejší přírodní bohatství.

„Opravily se poškozené hráze a technické objekty, obnovila litorální pásma, zvětšily plochy rákosin a odbahnily se zdrže rybníků. Rybniční ostrovy byly upraveny tak, aby se zlepšily podmínky pro hnízdění ptáků. Vysazeno bylo i 44 stromů. Celé dílo ještě těsně před dokončením prověřila říjnová povodeň, kdy rybníky na několik dní zmizely pod hladinou rozvodněné Odry. Zaplavení naštěstí stavba přečkala prakticky bez poškození,“ komentuje Jan Klečka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Opravené hráze a technické objekty rybníků umožní řádnou manipulaci s vodní hladinou rybníků a tedy zabezpečení vhodné péče o zdejší společenstva vzácných rostlin a živočichů. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady dosáhly výše 51,8 mil. Kč, přičemž výše poskytnuté dotace činila 50,3 mil. Kč.

"Na obnovu přirozeného vodního režimu krajiny šlo od roku 2014 z Operačního programu Životní prostředí více než čtyři miliardy korun na téměř 500 větších projektů, další téměř dvě stovky projektů v objemu cca 1,5 mld byly schváleny minulý týden. Z národních dotačních programů rezortu životního prostředí (Program péče o krajinu, Program obnovy přirozených funkcí krajiny), které mají k dispozici financí mnohem méně, byly v posledních letech podpořeny stovky menších projektů. To prospívá i řadě vzácných druhů rostlin a živočichů, zlepšují se tak místní klimatické podmínky a snižuje riziko povodn," uzavírá František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  

Na téma vody v krajině AOPK ČR připravila story mapu (viz zde). Podívat se na ni můžete zde: http://vodudokrajiny.nature.cz. Na několika konkrétních příkladech ukazuje, co je možné pro zadržení vody v krajině a obnovu její rozmanitosti dělat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…