AOPK ČR: Chráněná krajinná oblast Soutok je příležitostí k ukončení komářích kalamit

19.09.2023 19:02 | Tisková zpráva

Při předjednávání CHKO Soutok v první polovině tohoto roku Agentura ochrany přírody a krajiny ČR identifikovala několik problémů, kterým je třeba se bezodkladně věnovat. Patří mezi ně komáří kalamity. Právě proto AOPK ČR připravuje návrh finanční podpory pro navržení a vytvoření integrovaného systému prevence těchto kalamit v lužních chráněných krajinných oblastech.

AOPK ČR: Chráněná krajinná oblast Soutok je příležitostí k ukončení komářích kalamit
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Pro přežití lužních lesů na Soutoku je klíčové, aby se tu podařilo obnovit vodní režim, který do nich přivede tolik potřebné záplavy. Tomu by měla pomoci například výstavba klapkového jezu na řece Dyji připravovaná Lesy ČR s.p. Považujeme však za nutné, aby zároveň byla realizována opatření proti přemnožení komárů, které negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života místních obyvatel,“ vysvětluje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nyní zásahy proti komárům realizují města a obce v regionu za odborné spolupráce s krajskou hygienickou stanicí a za podpory Jihomoravského kraje, na svých pozemcích zasahuje Lesní závod Židlochovice i AOPK ČR. Doposud se však jedná o nekoordinovaný postup, který není pro prevenci kalamit dostačující. To se ukázalo i během letošního léta. 

Změnu tohoto stavu přináší aktuálně projednávaný záměr vyhlášení CHKO Soutok. AOPK ČR má totiž zkušenosti se systematických řešením v jiných CHKO, například v Litovelském Pomoraví, a proto již iniciovala jednání s Krajským úřadem Jihomoravského kraje, obcemi a krajskou hygienickou stanicí s cílem zpracování návrhu a vytvoření integrovaného systému prevence komářích kalamit na Soutoku. Z těchto jednání vyplynul zájem všech zúčastněných se na řešení podílet. Výsledkem by měla být systematická podpora vytvoření monitorovací sítě a podpora včasné a správné realizace opatření za využití moderních technologií v rámci speciálního podpůrného programu Státního fondu životního prostředí.

„Ačkoli se vyhlášení CHKO Soutok teprve připravuje, začali jsme se kromě komářích kalamit věnovat i řadě dalších témat, která vyžadují koordinovaný přístup. Připravují se například zásahy proti ambrozii peřenolisté. Tento invazní rostlina se na Soutoku a v okolí explozivně šíří a její pyl je pro lidi významným alergenem. Ve spolupráci s hospodáři chystáme systémové změny v péči o nivní louky, aby zlepšilo jejich druhové složení, zvýšila jejich atraktivita pro opylovače a při senosečích umíralo méně zvířat. I v těchto oblastech bude vyhlášení CHKO přínosem,“ vypočítává Pavel Pešout. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…