Záchranný program má zajistit, aby sysel z naší přírody úplně nezmizel.
Při kontrole bylo ve vlašimské odchovné voliéře kromě dospělých syslů zjištěno minimálně 16 letošních mláďat. To ukazuje, že se jim tu daří. U všech zvířat byly zaznamenány údaje o hmotnosti, zdravotním stavu nebo výskytu ektoparazitů. Příjemným překvapením bylo odchycení samce s čipem z roku 2016. Letos tedy oslavil 4. narozeniny. Ve volné přírodě se samci dožívají maximálně 2 let a průměrná délka je jen něco přes rok. Samice se dožívají ve volné přírodě maximálně 4 až 5 let, průměrně je to ale výrazně méně, přibližně 14 měsíců.
Většina syslích populací v České republice je málo početná. Mezi jednotlivými skupinami navíc nemohou zvířata volně migrovat. Nízké počty a izolovanost populací patří mezi hlavní přičiny jejich ohrožení.
Kromě záchranné stanice Vlašim se umělé odchovy syslů u nás nacházejí také v zázemí Zoo Brno, Zoo Hluboká nad Vltavou i v její záchranné stanici v Rozovech u Temelína a v Zoo Praha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva