AOPK ČR: Vzácná orchidej vstavač kukačka by mohla v Českém středohoří růst na více místech

08.02.2023 22:11 | Tisková zpráva

Kriticky ohrožený vstavač kukačka roste nyní v Českém středohoří pouze v přírodní rezervaci Bohyňská lada. V minulosti tu byl přitom k vidění zhruba na padesáti místech.

AOPK ČR: Vzácná orchidej vstavač kukačka by mohla v Českém středohoří růst na více místech
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Vymizel především kvůli tomu, že se v krajině přestalo tradičně hospodařit – kosit a pást. Regionální akční plán na jeho záchranu nyní schválila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Doufáme, že se nám podaří na Bohyňských ladech počet vstavačů kukaček navýšit. Louka se vstavači se 1-2 ročně kosí, vyhrabává se stará tráva („stařina“). Protože hlízy vstavačů si oblíbila prasata divoká, položili jsme tu na ochranu rostlin drátěnou síť. Zároveň se pěstují rostlinky v umělé kultuře, aby mohly být časem vysazeny na další vhodná místa, kde vstavače dříve rostly,“ vysvětluje Michal Forejt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který je zodpovědný za realizaci regionálního akčního plánu.

„Na vstavači kukačce je zajímavé nejen to, že je závislý na specifickém soužití s houbami, ale také, proč se označuje jako kukačka. Nemá přitom nic společného se stejnojmenným ptákem nebo hodinami. Rostlinky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují, odtud jméno,“ vysvětluje Michal Forejt.

Vstavač kukačka je jedním z 64 druhů tuzemských orchidejí. Je doloženo, že u nás dříve rostl nejméně na tisícovce míst, nyní přežívá na 150 lokalitách. Květenství je široce válcovitého tvaru složené obvykle z 10 – 25 květů, délka je 8 – 15 cm. Po složitém procesu opylení dozrávají v tobolce tisíce velmi malých semínek. Ta po čase pukne a semínka se začnou šířit. Nastává velmi složitý vývoj. Aby byla orchidej úspěšná, vyrostla a vykvetla, musí mít dostatek zásobních a stavebních látek. Pod zemí je získává díky specifickému soužití s houbami, takzvané mykorhize.

Přípravu regionálních akčních plánů zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Slouží k záchraně populací ohrožených druhů rostlin a živočichů na regionální úrovni. Často se mezi ně vybírají tzv. deštníkové druhy, jejichž ochranou se pomůže řadě jiných rostlin a živočiců s podobnými nároky na prostředí. Nový regionální akční plán pomůže nejen vstavači kukačce, ale i ostatním druhům širokolistých suchých trávníků, např. vstavači osmahlému, ocúnu jesennímu nebo bukvici lékařské.

Regionální akční plán pro vstavač kukačka [1] je už třetím dokumentem tohoto typu pro CHKO České středohoří – schválen byl i pro motýly modráska ligrusového a okáče skalního. Více informací najdete ZDE.

Poznámka:
[1] Vstavač kukačka - CHKO České středohoří (ZDE)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…