Na rozdíl od ostatních elektronových mikroskopů, umožňujících zobrazit pozorovaný objekt pouze ve dvou rozměrech, dokáže nový rastrovací elektronový mikroskop Apreo VS vytvořit třírozměrný obraz vzorku. Badatelům to otevírá zcela nové možnosti, jak nahlédnout do nejmenších částí biologických objektů – buněk či jakýchkoli jiných biologických vzorků – a zjistit, jak jsou uvnitř uspořádány a jak fungují.
Velkou předností mikroskopu je široký rozsah zvětšení, který začíná na zvětšení 20x, kdy lze zobrazit plošku 3 x 3 milimetry. Zkoumané vzorky lze ovšem zvětšit až 600 000x. „Kdybychom se při stejném zvětšení dívali ze Země na Měsíc, mohli bychom tam pozorovat objekty přibližně o velikosti tenisového míčku,“ uvádí příklad Jana Nebesářová, vedoucí Laboratoře elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR. Díky vysokému rozlišení je možné vidět v pozorovaném vzorku detaily o velikosti kolem jednoho nanometru, jinými slovy jedné miliardtiny metru.
Povrchový (dvourozměrný) snímek štěnice pořízený novým mikroskopem Apreo

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva