Problémy v synchronizaci kontrakce srdečních komor mohou vést k závažnému srdečnímu selhání. Pacient má například problém vyjít schody a výrazně se zadýchává. Na léčbu pomocí kardiostimulátoru však bohužel ne všichni pacienti reagují pozitivně. Vysvětlením až 30 procentní neúspěšnosti je fakt, že v současné době neexistuje klinicky dostatečně přesný postup, který by umožnil stanovit míru tohoto postižení srdce. A tak se o implantaci kardiostimulátoru rozhoduje sice na základě klinicky doporučených, ale pouze nepřímých ukazatelů.
„V Ústavu přístrojové techniky AV ČR a ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv. Anny jsme vyvinuli autonomní software, který z EKG záznamu dokáže určit míru této srdeční vady. Jedná se o zcela původní a klinicky velmi perspektivní diagnostický nástroj,“ říká hlavní autor programu Filip Plešinger, který dnes převzal Clinical Translation Award na konferenci ve francouzském Rennes.
"Činnost softwaru byla ověřena na multicentrické studii MADIT-CRT ve spolupráci s University of Rochester, NY, USA," dodává Filip Plešinger.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva