Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: V Brdech žije datlík tříprstý

17.10.2016 14:05 | Zprávy

Opeřenec, kterého vzácně můžeme potkat v našich pohraničních horách [1], žije i v jižní části chráněné krajinné oblasti Brdy. Je to další doklad toho, že Brdy jsou ostrovem horské přírody uprostřed Čech.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: V Brdech žije datlík tříprstý
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„To, že datlík tříprstý žije v lesích Třemšínských Brd, potvrzuje, že se tady hospodaří přírodě blízkým způsobem. V lesích tu jsou stromy různého stáří, ponechávány jsou staré a doupné stromy, zlomy a vývraty. Právě takové prostředí datlíkovi vyhovuje, poskytuje mu dostatek potravy i možností k hnízdění,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Datlík tříprstý patří mezi silně ohrožené druhy. K životu totiž potřebuje jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, kterých v naší krajině mnoho nezbylo.

První zprávy o výskytu datlíka tříprstého v Třemšínských Brdech jsou z let 1985 až 1989, kdy bylo jeho hnízdění předpokládáno poblíž obce Chynín [2]. Další zpráva je z přelomu září a října roku 2015, kdy byl zahlédnut v lokalitě Marásek, také v jižní části Brd [3]. Jasný důkaz ale přineslo až poslední pozorování od Josefa Vrány ze září letošního roku. Datlíka vyfotografoval na lokalitě Pod Kamenem poblíž obce Chynín.

Datlík tříprstý je středně velký druh šplhavce z čeledi datlovitých (vel. 21 -24 cm). Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda jsou bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno, samice má temeno šedé. Je stálý, monogamní. Hnízdí jednou ročně (duben až květen) v hnízdní dutině, kterou si tesá sám. Samice snáší 3 -4 bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Ti se také starají i o vylíhlá mláďata, která dospívají po 2 měsících. Jako potrava slouží různé druhy brouků, motýlů a mravenců.

Poznámky:

1] Šumava, Blanský les, Novohradské hory, Český les a Krušné hory, Moravskoslezské Beskydy, Hostýnsko-Vsetínská hornatina a Javorníky

[2] Fauna ČR - Ptáci 2/II, 2005: str. 1155

[3] autor Václav Chaloupek - nepublikováno

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…