V roce 2005 tu přežívalo posledních dvě stě trsů. Letos tu experti našli zhruba 3800 kvetoucích rostlinek, dvojnásobek předloňského počtu, kdy sčítání proběhlo naposledy. Záchranný program, který má zajistit, aby hvozdík z přírody úplně nezmizel ZDE, koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Rostoucí počty rostlin potvrzují že záchranný program je úspěšný.
„Hvozdík potřebuje poměrně specifické podmínky. Vyhovují mu nezastíněné písčité plochy, které ale z naší krajiny skoro zmizely. Dříve jejich zarůstání bránila pastva a občasné vypalování, postupně ale zarostly travou a náletem, nebo byly zalesněny akátem či borovicí. Součástí záchranného programu tedy je obnova právě takového prostředí,“ vysvětluje Jiří Bělohoubek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Základem péče je pravidelné kosení, narušování drnu a odstraňování semenáčků dřevin. Zásadní je postupné strhávání humusu na povrchu, protože na obnažené štěrkopískové ploše hvozdík lépe klíčí a rychleji se šíří.
„Za posledních deset let jsme třikrát strhávali půdní povrch, aby se rostliny mohly obnovenou písčinou lépe šířit, na vzdálenější místa vyséváme semena. To, že se počty této krásné rostlinky zvyšují, ukazuje, že jdeme správnou cestou,“ dodává Jiří Bělohoubek.
Záchranný program ale neprospívá jen hvozdíku. Obnova písčin svědčí například četným druhům hmyzu, který v intenzivně obhospodařované krajině nemá vhodné podmínky.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v současné době koordinuje osm záchranných programů pro vzácné druhy živočichů a rostlin ZDE. Další se připravují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva