Výstava Božská moudrost – boží příroda. Rosekruciánské manifesty, Evropa a české země v 17. století (ZDE) v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze představuje v souvislosti s nedávným čtyřstým výročím vydání rosekruciánských manifestů část tehdejší literární produkce. Ta reagovala na krizi vědění, náboženství a politiky.
Stranou nezůstávají ohlasy těchto spisů v českých zemích v doznívající epoše císaře Rudolfa II. a v letech politických, náboženských a kulturních zvratů po bitvě na Bílé hoře v roce 1621. Návštěvníky čekají vzácné a bohatě ilustrované tisky a rukopisy, jež ukazují dobové intelektuální proudy i knižní a vizuální kulturu včetně vizuální komunikace.
Jde zejména o díla, která se zaměřují na hermetickou a rosekruciánskou filozofii 17. století, jejíž myšlenky souvisely s renesanční novoplatónskou filozofií. Společně se snahou o nápravu jedince a společnosti, typickými pro dobu Jana Amose Komenského, se staly součástí evropského kulturního dědictví. Výstava představí i takřka neznámá díla Komenského současníků, pobělohorských exulantů z českých zemí, zejména Paula Felgenhauera (1593–1677) a Ondřeje Habervešla z Habernfeldu (1587–1655).
Výstava vznikla ve spolupráci s The Embassy of the Free Mind v Amsterdamu, která zahrnuje knihovnu Bibliotheca Philosophica Hermetica, přidružené muzeum a Ritmanův výzkumný ústav. Jak zdůrazňuje ředitelka Bibliotheca Philosophica Hermetica Esther Ritmanová, která výstavu zahajovala společně s místopředsedou Akademie věd ČR Pavlem Baranem a Vladimírem Urbánkem z Filosofického ústavu AV ČR, expozice navštívila od roku 2014 Basilej, Amsterdam, Krakov a Budapešti. Letos se ji podařilo přivést i do české metropole, a to i s organizační podporou Střediska společných činností AV ČR.
Knižní kultura 17. století jako na dlani
Jádro výstavy tvoří vzácné staré tisky z fondů knihovny Bibliotheca Philosophica Hermetica (ZDE) v Amsterodamu autorů, mezi nimiž jsou například Robert Fludd, Heinrich Khunrath, Daniel Mögling, Johann Valentin Andreae, Michael Maier či Oswald Croll. Nejvýznamnějšími exponáty jsou rosekruciánské manifesty, zejména Fama Fraternitatis (ZDE) a Confessio Fraternitatis (ZDE).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva