Nejvíce se podíl sezonních prací projevil ve službách a v gastronomii. Ty překonaly i stavebnictví, které letos oživilo méně než v předchozích letech. Vedle nárůstu nabídky těchto pozic se sezona projevila i na poklesu počtu hledajících. V dubnu tak nabídka pracovních míst v segmentu služeb a gastronomie převýšila poptávku, a to o 15 %. Převis inzerce s nabídkou pracovního uplatnění hlásil v dubnu podle ANNONCE také obor administrativa a obchod.
„Dubnová čísla, tedy začátek sezonních prací, jsou prvním nepřímým ukazatelem mírného snížení míry nezaměstnanosti. Naše data, zejména převisy nabídky nad poptávkou ve vybraných oborech, však ukazují i další potenciál pro zlepšení trhu s pracovními příležitostmi. Dobrou zprávou je více míst v operativě a administrativě, protože v této oblasti se v době krize nejvíce propouštělo a také bylo nejvíce uchazečů na jedno pracovní místo,“ říká analytik na segment práce ANNONCE Petr Langer.
Lidem nestačí příjmy, častěji hledají přivýdělek
Největší nepoměr mezi nabídkou pracovních pozic a počty uchazečů byl v dubnu podle údajů ANNONCE v segmentu výrobních a manuálních prací, včetně pozic ve stavebnictví. Tam připadaly zhruba tři zájemci na jedno pracovní místo. Obdobně vysoký převis poptávky byl také v případě brigád a domácích prací.
„V tomto případě nejde pouze o sezonní vliv, ale o dlouhodobý trend, který se v době krize jen prohloubil. Lidem s nižšími příjmy často nestačí jejich mzdy z hlavního pracovního poměru, a hledají proto možnost dalšího přivýdělku, jako jsou brigády, domácí práce či příležitostné práce ve stavebnictví,“ doplňuje na závěr Petr Langer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva