„Je to jeden z nejtěžších výcviků. Jsou při něm přesně nasimulované reálné podmínky požáru – skutečné plameny, kouř nebo vysoká teplota,“ podotýká kapitán Josef Řeháček z Agentury logistiky, který výcvik řídil.
Nepodcenit přípravu a poradit si s ohnivým peklem
Před samotným vstupem do zakouřeného a hořícího trenažéru musí instruktoři provést nezbytnou kontrolu hasičů, tzn. zásahového oděvu, přilby, kukly, svítilny a vzduchového dýchacího přístroje. Až poté se mohou připravit na nástupní plochu. Do útrob „Draka" vstupují vojáci většinou po dvou, vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, která slouží k vyhledávání ohnisek požáru. Operátor pak spouští pomocí dálkového ovládání plynové hořáky a simulace požáru v uzavřeném prostoru začíná.
První nástrahou, která na hasiče čekala, bylo schodiště a vstupní dveře, které museli intenzivně zchladit silným proudem vody. Poté se museli zorientovat v prostoru s nízkou viditelností a šlehajícími plameny. Uvnitř kontejneru je pak čekalo několik dalších překážek. Například se před nimi objevila velká místnost, kde první, co spatřili, byla hořící stěna a křeslo. Ty ale nebyly tím jediným, co museli uhasit, protože plameny začaly stoupat a mohly se dostat za hasící dvojici.
„V tom okamžiku je nutné se zaměřit na plameny pod stropem, tzv. roll over. V některých případech instruktor spustí plameny za zády zasahujících, aby zjistil, zda si kontrolují únikovou cestu. Permanentní ostražitost a roztříštěný proud je tím jediným možným řešením pro získání kontroly nad požárem, pro jeho likvidaci a bezpečný návrat,“ vysvětluje kapitán Josef Řeháček. Teprve po tomto kroku je možné přistoupit k hašení zbytku místnosti, ve které se ještě po chvíli rozhoří skříň. Pokud je vše bezpečně uhašené, je možné při dodržení všech taktických postupů opustit kontejner a přenechat jej další dvojici.
Nejúčinnější ale i nejtěžší příprava
„Musíme dbát na to, aby naše vojenské hasičské jednotky byly připraveny řešit různé situace. Žádný jiný výcvik v podobné formě nepřipraví naše příslušníky na boj s ohněm v uzavřených prostorech tak dobře jako Dragon. Praktický nácvik je pro hasiče určitě nejzajímavější a zároveň nejtěžší, jelikož si zde mnozí sáhnou na své fyzické a psychické hranice,“ hodnotí kapitán Řeháček.
- V české armádě je zhruba 700 hasičů rozdělených do 20 jednotek, z nichž 16 funguje nepřetržitě. Ty najdete při muničních základnách, vojenských letištích a vojenských újezdech, kde dohlížejí na bezpečnost například při střelbách.
- Dohodu s Dräger Safety s.r.o. uzavřela Agentura logistiky v roce 2019. Německá společnost se v ní zavazuje k provádění školení a výcviku pro příslušníky vojenských hasičských jednotek Armády České republiky na ohňovém trenažéru, a to až do konce roku 2022. Do současné chvíle již tréninkem ve Fire Dragon 9000 prošlo téměř všech 700 vojenských hasičů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva