„Jednotka dosáhla vycvičenosti na stupni prapor a dál ji rozvíjet je v možné pouze cvičením velkých celků. Protože byl společný výcvik v uplynulých měsících omezen, udržet nebo dokonce prohloubit schopnosti vojáků bylo komplikované,“ prozradil velitel praporu podplukovník Libor Tesař.
Hraničtí se proto rozhodli, že jednotlivé taktické postupy procvičí při takzvaném soupeřském cvičení mechanizovaných rot. Už vloni si vojáci vyzkoušeli taktický soubojový simulátor, který věrně napodobuje bojovou činnost. „Každý voják je vybaven GPS, na zbrani má laserový vysílač, na těle senzory, které reagují na zasažení laserem,“ vysvětluje Tesař s tím, že při tomto cvičení vojáci poprvé využili i simulátor pro bojová vozidla pěchoty BVP II.
Boj jako ve skutečnosti
„Zatímco při běžných bojových střelbách vojáci míří pouze na terče, nyní poprvé v takovém rozsahu čelili skutečnému protivníkovi, což je perfektní psychologická příprava na skutečný boj,“ vyzdvihuje přínos neobvyklého výcviku řídící cvičení kapitán David Trnečka.
Střílelo se samozřejmě cvičnou municí, přesto obě strany vedly regulérní válku. Pokud byl voják nebo bojové vozidlo pěchoty zasaženo, systém se vypnul, přestaly fungovat zbraně a došlo k vyřazení z boje.
„Soupeřské cvičení prověřilo taktické postupy, velení a řízení jednotek a návyky jak vojáků, tak velitelů všech stupňů,“ pochvaluje si Trnečka. „Významný je také posun v efektivitě výcviku nejen po finanční stránce, ale především zcela reálným prostředím, které maximálně simuluje boj.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.