Armáda ČR: Strakoničtí rakeťáci stříleli tentokrát na balóny

21.06.2022 22:54 | Tisková zpráva

V litevském výcvikovém prostoru Pabrade bylo v předchozích dnech pořádně rušno. Mezinárodní bojové uskupení eFP (enhanced Forward Presence) zde završilo svou půlroční přípravu posledním společným cvičením Victorious Griffin a bojovými střelbami. Nechyběli ani čeští vojáci s komplety RBS-70.

Armáda ČR: Strakoničtí rakeťáci stříleli tentokrát na balóny
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Česká protiletadlová jednotka byla v uplynulých dnech součástí posledního společného cvičení 11. rotace eFP Battlegroup v Litvě. Všechny jednotky zde pod společným námětem obrany daného prostoru předvedly plnou palebnou sílu své techniky.

K vidění byla mimo jiné palebná síla Leopardů (hlavních bojových tanků), bojových obrněných vozidel, samohybných houfnic, minometných zbraní a také českých protiletadlových kompletů RBS-70.

Tentokrát byly terčem balóny

„Pro toto cvičení jsme zvolili jako terče balóny naplněné héliem. Ty nám imitují nepřátelský vrtulník ve visu a hodí se lépe do omezených prostorových podmínek zdejšího výcvikového prostoru,“ vysvětlil řídící bojových střeleb, nadporučík L. O.

Balóny, vznášející se ve výšce přibližně padesát metrů a vzdálené necelé tři kilometry, nejsou zdaleka tak jednoduchým cílem, jak se na první pohled zdá. S balónem ukotveným k zemi na provaze si totiž velmi nevyzpytatelně pohrává vítr. „Raketa k němu letí přibližně osm vteřin. Při poryvu větru může nečekaně někam uhnout, není pak moc prostoru na rychlou reakci,“ popsal úskalí rotmistr M. B., zkušený zástupce velitele protiletadlové čety.

Strakoničtí vojáci prokázali své schopnosti a i tentokrát se mohou pochlubit stoprocentní úspěšností. Obě dvě vystřelené rakety cíl zasáhly. Pro oba operátory tak byla jejich střelecká premiéra úspěšným zakončením náročného výcviku. „Byl jsem hodně nervózní. Ale teď to ze mě vše spadlo a jsem rád, že jsem cíl sestřelil,“ popsal své pocity bezprostředně po střelbě desátník B. J.

Bez logistiky by to nešlo

Zabezpečit cvičné cíle pro operátory není úplně jednoduché, jak potvrzuje náčelník logistiky českého úkolového uskupení nadporučík M. K.: „Balóny pro imitaci vzdušných cílů byly dodány z České republiky, v Litvě jsme museli objednat helium k plnění. K tomu provést nespočet administrativních a legislativních úkonů. V mezinárodním prostředí je to o dost náročnější než u nás.“

Úspěch je tak výsledkem společného úsilí. Předcházelo tomu několik dohovorů o umístění, uzavření vzdušného prostoru nebo vytyčení bezpečnostních zón. „Logistická podpora obnášela nejen zajištění terčů, ale také jejich převoz na místo i samotné naplnění balónů heliem, jejich ukotvení nebo převoz řízených střel a tlakových lahví,“ shrnul náčelník logistiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

16:13 Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spo…