Armáda ČR: Tisíce vojáků z různých koutů Evropy a USA cvičí společný postup v boji

06.06.2022 21:20 | Tisková zpráva

Už 17. ročník mezinárodního cvičení Combined Resolve se v těchto dnech odehrává ve výcvikovém středisku JMRC v německém Hohenfelsu. Obří manévry téměř 6 tisíc vojáků z 12 zemí testují schopnost spolupráce americké armády a jejích spojenců. Za Armádu ČR se ho účastní téměř sedm set příslušníků 7. mechanizované brigády.

Armáda ČR: Tisíce vojáků z různých koutů Evropy a USA cvičí společný postup v boji
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Češi jsou zde rozděleni do dvou týmů: 7. brigádní úkolové uskupení spadá pod polské velení a tvoří ho důstojníci, praporčíci a poddůstojníci z velitelství 7. mechanizované brigády Hranice a 72. praporní úkolové uskupení, které tvoří vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic a velí mu Američané.

Hraničtí cvičí na počítačích velení a řízení, a to od prvního povelu až po vyhodnocení výsledku celé společné práce. „Jde o virtuální boj, postavený na počítačem řízené simulaci – strategické hře, která umí vytvářet neočekávané situace, klást překážky, a ty pak musí pracovní skupiny našich bojovníků, logistiků, zpravodajců, dělostřelců, ženistů a mnoha dalších v hlavním místě velení společně co nejefektivněji vyřešit, samozřejmě v přímé spolupráci s nadřízenou divizí,“ vysvětluje velitel 7. mechanizované brigády brigádní generál Petr Svoboda.

Druhá skupina, téměř čtyři stovky vojáků z Přáslavic, pak bojuje naživo v prostoru mezinárodního výcvikového střediska JMRC (Joint Multinational Readiness Center). Vojáci i technika, včetně BVP-2, pásových samohybných minometů PRAM či tatrovek, jsou osazeny systémem MILES. Ten funguje jako simulátor skutečné střelby a detektuje rovněž zásahy. „Zbraně střílí cvičnou munici a systém zprostředkovává přehled o zásazích mezi bojujícími stranami. Vojáci si tak nejlépe vyzkouší své dovednosti a velitelé získají potřebnou zpětnou vazbu a podnět k dalšímu zlepšování,“ doplňuje generál Svoboda.

Cílem pravidelného cvičení Combined Resolve je spolupráce americké armády s partnery v NATO. Tentokrát se zde za US Army účastní 1. obrněná brigáda a 3. pěší divize. Pro podplukovníka Andrewa Marshe je takový typ výcviku velmi cenný: „Takovou příležitost nemáme často. Šanci trénovat například s Belgičany, Italy, Litevci, Řeky či Makedonci považuji za něco výjimečného.“

S tím souhlasí i Petr Svoboda, podle něhož jsou sice úkoly cvičících rozdílné, ale jedno mají společné: „Klíčové oblasti, na které je cvičení zaměřeno, jsou interoperabilita, spolupráce, vzájemná komunikace a sdílení informací z bojiště mezi jednotlivými stupni velení a národy. Propojit vlastní systémy komunikace s fungující společnou strukturou, jednotně komunikovat v angličtině, to je pro vojáky NATO dnes stejně nezbytné jako umět dobře střílet.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…