Velitel roty s vedoucím praporčíkem také předali děkovné listy příslušníkům 2. strážní čety, kteří se nejvíce podíleli na právě ukončeném a úspěšném cyklu společného výcviku s příslušníky Afghánské národní armády.
Po nástupu byla otevřena výstava historických i současných fotografií z prostředí kasáren v Jindřichově Hradci a života jednotek, které v nich sídlily. Tradici pěších jednotek pak přibližně padesát příslušníků roty uctilo pochodem v taktické výstroji po vnitřním perimetru základny. Během pochodu se vojáci střídali v nesení české vlajky a praporu domovského útvaru.
Právě 1. února v roce 1860 byl založen v rámci rakouské císařské armády 75. pěší pluk, historický předchůdce 44. lehkého motorizovaného praporu, jehož příslušníci tvoří jádro 9. strážní roty. Československá republika 75. pěší pluk přetvořila na Pěší pluk 29 „plukovníka Josefa Jiřího Švece“.
Pěší pluk se na obraně Československa podílel několikrát, a to při obsazení pohraničí jihozápadní Moravy a jeho vyčištění od německých separatistů v prosinci 1918. V lednu 1919 se vyznamenal tím, že jako první československá jednotka pronikl do Těšínska. V květnu 1938 při částečné mobilizaci i později v září pluk zaujal obranné postavení na Jindřichohradecku a byl připraven k obraně vlasti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva