Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF

24.07.2021 21:23 | Zprávy

Česká republika je od roku 2019 součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet). Tento týden vůbec poprvé využila armáda víceúčelový letoun Airbus A-330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) pro přepravu vojáků a materiálu do Pobaltí.

Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Letoun startoval z Pardubic, příslušníky úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany přepravil do Kaunasu v Litvě, odkud pokračoval do Rigy v Lotyšsku, kam dopravil ženisty pontonové čety. Obě jednotky budou půl roku nasazeny v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence) v Litvě pod vedením Německa a v Lotyšsku pod vedením Kanady.

Mnohonárodní flotilu tvoří osm víceúčelových letounů Airbus A-330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) na letištích v Eindhovenu a Kolíně nad Rýnem. „Letoun Airbus A330 MRTT umožňuje leteckou přepravu 266 pasažérů a 45 tun paletizovaného nákladu. Pro účely tankování za letu je letoun schopen přepravit 111 tun paliva,“ vysvětlil vedoucí oddělení rozvoje vrtulníkového a dopravního letectva sekce rozvoje sil MO plukovník Miloslav Synek. Pro zdravotnickou evakuaci bude na základně v Kolíně nad Rýnem nepřetržitě vyčleněn jeden letoun v příslušné konfiguraci, která zahrnuje šest jednotek intenzivní péče a 16 nosítek.

Dodání prvního letounu A-330 na mateřskou základnu v Eindhovenu se uskutečnilo minulý rok v červnu. Další dva stroje byly dodány do konce roku 2020 a v roce 2021 bude letka disponovat celkem pěti letouny. „Dodávky letounů jsou klíčové v souvislosti s plánem výcviku personálu a s dosažením plných operačních schopností v roce 2023, kdy bude mít Česká republika k dispozici požadovaných 100 letových hodin na rok,“ upřesnil plukovník Miloslav Synek.

  • Do projektu MMF je kromě České republiky zapojeno dalších pět států Evropské unie: Belgie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko a Norsko. Jeho cílem je vybudovat mnohonárodní víceúčelovou letku k dosažení chybějících evropských kapacit a současně zabezpečit evakuaci raněných osob (MEDEVAC) během krizových situací.
  • Členství České republiky v této iniciativě přináší především navýšení zmiňovaných kapacit strategické přepravy osob, nákladu, zdravotnické evakuace a udržení schopnosti taktického letectva tankovat za letu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…