Armádní Sokol otevřel nový heliport v plzeňské nemocnici

15.12.2015 14:53 | Zprávy

Je pondělí čtrnáctého prosince a vrtulník W-3A Sokol poprvé přistál na novém heliportu Fakultní nemocnice Plzeň. Pro armádní Leteckou záchrannou službu a hlavně pro zachraňované se jedná o významné datum. Zkrátí se doba přepravy z místa úrazu na operační stůl.

Armádní Sokol otevřel nový heliport v plzeňské nemocnici
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armádní Sokol otevřel nový heliport v plzeňské nemocnici.

Leteckou záchrannou službu v Plzeňském a Karlovarském kraji provozuje armáda prostřednictvím 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely, která zajišťuje vrtulníky W3-A Sokol s leteckým i technickým personálem na detašovaném pracovišti v Plzni – Líních, společně s lékaři z odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR.

„Máme velice dobře fungující systém přednemocniční péče. Letecká záchranná služba je jedna z nejlepších v tomto státě. Vojáci se svými vrtulníky mohou sednout takřka kdekoli a pacienta k nám přivést ve velice krátkém čase. A právě ten čas od okamžiku, kdy si pacienta od leteckých záchranářů přebereme, až do místa na sále, je to, co musíme zkrátit. Tímto heliportem se nám to rozhodně podaří,“ řekl v úvodním slově ředitel plzeňské nemocnice Václav Šimánek.

„Plzeňský heliport je naprosto perfektní, má nadstandardní rozměry, je dobře osvětlen. Výhodou je též jeho zhruba patnáctimetrová výška, je tedy velmi dobře vidět z dálky,“ popisuje první přistání na novém heliportu velitel vrtulníkové letky podplukovník Peter Smik a dodává: „Heliport je osazen velmi moderními světelnými návěstidly přibližovacího systému APAPI. Při takzvaném zakličování si můžeme nastavovat intenzitu světel. Čím více pilot zakličuje, tím více se intenzita světel zvýší. Další z výhod nového heliportu je jeho vyhřívání. Je tedy připraven 24 hodin denně i v zimních podmínkách. To je pro přistání zásadní.“

Cesta z vrtulníku na sál se zkrátila na 70 metrů

Fakultní nemocnice Plzeň má status traumacentra a z něj vyplývá, že musí mít hlavní heliport i pro noční přistávání a jeden záložní heliport. Dosavadní heliport je od budovy s urgentním příjmem vzdálen několik stovek metrů.

„Když přiletí vrtulník letecké záchranné služby, musí se pacient nejdříve přeložit z vrtulníku do sanitky, ta s ním přejede k urgentnímu příjmu, kde se pacient znovu překládá a odváží na příjem. To je dnešním dnem minulostí,“ uvedl velitel odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník Michal Mareček.

„Nový heliport má bezprostřední návaznost krytou lávkou do plus prvního patra, takže personál letecké záchranné služby přímo převeze nemocného na Emergency. Vzdálenost bude asi tak 70 metrů,“ dodal Mareček.

V Plzeňském a Karlovarském kraji, pro něž traumacentrum nemocnice slouží, létá armádní Letecká záchranná služba s vrtulníky W 3-A Sokol. Nový heliport je dimenzovaný až do hmotnosti 6,4 tuny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Další cenové zvýhodnění jízdenek pro seniory a hendikepované

7:31 Královéhradecký kraj: Další cenové zvýhodnění jízdenek pro seniory a hendikepované

Společně s novými jízdními řády, které vstoupí v platnost 15. prosince, rozšiřuje Královéhradecký kr…