„V Bělorusku nedošlo k frontálnímu násilí proti občanům řadu let. Proto také EU zrušila své ekonomické sankce. Zejména v posledních dvou letech se bývalá sovětská republika začala znovu sbližovat s Evropou a zdálo se, že tuhá totalita konečně povoluje. Jakmile se však objevily nové masové protesty, režim zareagoval tak jako vždy: brutálním násilím,“ říká Martin Skalský, vedoucí Arniky - Centra pro podporu občanů.
Na podporu vězněných aktivistek i dalších občanů vznikl podpůrný dopis, k němuž se připojily desítky nevládních organizací z celého světa. Vedle propuštění nespravedlivě odsouzených požaduje dopis obnovení svobody shromažďování, svobody slova a zastavení praxe svévolného zadržování občanů příslušníky různých policejních jednotek.
„Věříme, že solidarita nevládních organizací z jiných zemí světa uvězněným aktivistkám trochu pomohla. Je nicméně jasné, že kolegové v Bělorusku nyní budou mít nyní ztížené podmínky pro práci a potřebují podporu. Proto Arnika z prostředků Programu transformační spolupráce českého ministerstva zahraničí zahájila roční projekt na pomoc místním občanským aktivistům a využití právních postupů pro obhajování práva lidí na život v čistém životním prostředí. Budeme se zaměřovat zejména na venkovské regiony, kde je situaci ještě podstatně horší než ve městech,“ dodává Skalský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva