Chemické látky poškozující hormonální a nervový systém byly zjištěny na všech lokalitách zhruba ve stejné míře, jako v ostatních evropských řekách. Znečištění pochází s největší pravděpodobností z nahromaděné průmyslové zátěže z minulosti a odpadních vod domácností. Nadměrnou zátěž kvůli používání hasicích pěn výzkum odhalil jen v blízkosti letiště. Zmíněné látky se každopádně v přírodě nerozkládají, hromadí se a podle odborných výzkumů kontaminují pitnou vodu a potraviny.
Studie ”Nekonečný koloběh toxických látek – Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření v pražských vodách, rybách a sedimentech” je ke stažení na Fotogalerie z odběrů, autor fotografií Martin Holzknecht: ZDE
Video z odběrů: ZDE
“Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření nejsou nezbytné a existuje pro ně řada bezpečnějších alternativ. Proto by měly z výroby a zboží jednou provždy zmizet. Vyzýváme jak výrobce, tak i zákonodárce, aby používání těchto toxických látek omezili. Nic už nemůže nahradit zhoršení kvality našich vod a kontaminaci životního prostředí po celém světě,” říká Jitka Straková z Arniky.
Prvním krokem je zavedení kontroly úniků PFAS z průmyslových zdrojů v České republice a jejich ohlašování do Integrovaného registru znečišťování Ministerstva životního prostředí. Na základě výzvy Arniky s názvem Řeky bez jedů to přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Výzvu už podepsalo víc než 6280 lidí.
Používání zmíněných toxických chemikálií je postupně zakazováno na evropské i mezinárodní úrovni. Chemický průmysl je však nahrazuje látkami s podobnými vlastnostmi a legislativní zákaz tak v praxi zaostává. Evropská komise proto nyní ve své chemické strategii navrhuje omezit celou skupinu PFAS především v textilu, obalových materiálech na potraviny, kosmetice a všude tam, kde není jejich použití nezbytné, např. ve zdravotnictví.
Kontaminace PFAS jako v průmyslových oblastech
Nejvyšší naměřené koncentrace ve vodě byly zjištěny v Kopaninském potoce. Příčinou kontaminace je dlouhodobé používání hasicích pěn na nedalekém Letišti Václava Havla. Hodnota 164,34 ng/l se blíží znečištění velkých průmyslových aglomerací. Z vody se pak látky přenášejí i do ryb. Nadlimitní hodnotu 17,4 μg/kg mokré hmotnosti Arnika naměřila v okounu evropském odloveném na soutoku Vltavy a Rokytky. Znečištění nejspíše pochází z průmyslové zóny Vysočan. Kontaminace ostatních vzorků vody a ryb je srovnatelná se znečištěním ostatních českých i velkých evropských řek.
Látky ze skupiny PFAS přispívají k onemocnění hormonálního systému a nabourávají imunitu. Odpuzují vodu a mastnotu. Hlavním zdrojem znečištění PFAS jsou hasicí pěny, najdeme je ale i v oblečení s nepromokavou vrstvou nebo v teflonovém nádobí. Do životního prostředí se dostávají při výrobě nebo s odpadními vodami z našich domácností omýváním nebo praním outdoorového oblečení.
BFR v pražských vodách
BFR byly zjištěny ve všech vzorcích sedimentů a ryb a naměřené hodnoty překročily úrovně pro znečištění stanovené evropskou směrnicí.
Bromované zpomalovače poškozují imunitní, endokrinní a reprodukční systém, u malých dětí způsobují ADHD a mají negativní vliv správný vývoj plodu. Zabraňují nebo omezují vznícení hořlavého materiálu, a využití proto našly v elektronice, textilu, nábytku, podlahových krytinách a objevují se v široké škále produktů z recyklovaného plastu. Do pražských vod se dostávají obdobným způsobem jako PFAS.
Arnika nechala zanalyzovat sedm vzorků říční vody, tři vzorky sedimentu a čtyři vzorky ryb z vodních útvarů na obsah PFAS a BFR v laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Budoucnost vidíme bez jedů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva