Arnika: Znečištění toxickými látkami v pražských vodách je všudypřítomné

01.12.2020 20:29 | Zprávy

Arnika nechala zanalyzovat vzorky vody, sedimentů a ryb z pražských potoků na přítomnost perfluorovaných látek (PFAS) a bromovaných zpomalovačů hoření (BFR).

Arnika: Znečištění toxickými látkami v pražských vodách je všudypřítomné
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Chemické látky poškozující hormonální a nervový systém byly zjištěny na všech lokalitách zhruba ve stejné míře, jako v ostatních evropských řekách. Znečištění pochází s největší pravděpodobností z nahromaděné průmyslové zátěže z minulosti a odpadních vod domácností. Nadměrnou zátěž kvůli používání hasicích pěn výzkum odhalil jen v blízkosti letiště. Zmíněné látky se každopádně v přírodě nerozkládají, hromadí se a podle odborných výzkumů kontaminují pitnou vodu a potraviny. 

Studie ”Nekonečný koloběh toxických látek – Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření v pražských vodách, rybách a sedimentech” je ke stažení na Fotogalerie z odběrů, autor fotografií Martin Holzknecht: ZDE

Video z odběrů: ZDE

“Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření nejsou nezbytné a existuje pro ně řada bezpečnějších alternativ. Proto by měly z výroby a zboží jednou provždy zmizet. Vyzýváme jak výrobce, tak i zákonodárce, aby používání těchto toxických látek omezili. Nic už nemůže nahradit zhoršení kvality našich vod a kontaminaci životního prostředí po celém světě,” říká Jitka Straková z Arniky. 

Prvním krokem je zavedení kontroly úniků PFAS z průmyslových zdrojů v České republice a jejich ohlašování do Integrovaného registru znečišťování Ministerstva životního prostředí. Na základě výzvy Arniky s názvem Řeky bez jedů to přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Výzvu už podepsalo víc než 6280 lidí.

Používání zmíněných toxických chemikálií je postupně zakazováno na evropské i mezinárodní úrovni. Chemický průmysl je však nahrazuje látkami s podobnými vlastnostmi a legislativní zákaz tak v praxi zaostává. Evropská komise proto nyní ve své chemické strategii navrhuje omezit celou skupinu PFAS především v textilu, obalových materiálech na potraviny, kosmetice a všude tam, kde není jejich použití nezbytné, např. ve zdravotnictví.  

Kontaminace PFAS jako v průmyslových oblastech

Nejvyšší naměřené koncentrace ve vodě byly zjištěny v Kopaninském potoce. Příčinou kontaminace je dlouhodobé používání hasicích pěn na nedalekém Letišti Václava Havla. Hodnota 164,34 ng/l se blíží znečištění velkých průmyslových aglomerací. Z vody se pak látky přenášejí i do ryb. Nadlimitní hodnotu 17,4 μg/kg mokré hmotnosti Arnika naměřila v okounu evropském odloveném na soutoku Vltavy a Rokytky. Znečištění nejspíše pochází z průmyslové zóny Vysočan. Kontaminace ostatních vzorků vody a ryb je srovnatelná se znečištěním ostatních českých i velkých evropských řek.

Látky ze skupiny PFAS přispívají k onemocnění hormonálního systému a nabourávají imunitu. Odpuzují vodu a mastnotu. Hlavním zdrojem znečištění PFAS jsou hasicí pěny, najdeme je ale i v oblečení s nepromokavou vrstvou nebo v teflonovém nádobí. Do životního prostředí se dostávají při výrobě nebo s odpadními vodami z našich domácností omýváním nebo praním outdoorového oblečení. 

BFR v pražských vodách

BFR byly zjištěny ve všech vzorcích sedimentů a ryb a naměřené hodnoty překročily úrovně pro znečištění stanovené evropskou směrnicí.

Bromované zpomalovače poškozují imunitní, endokrinní a reprodukční systém, u malých dětí způsobují ADHD a mají negativní vliv správný vývoj plodu. Zabraňují nebo omezují vznícení hořlavého materiálu, a využití proto našly v elektronice, textilu, nábytku, podlahových krytinách a objevují se v široké škále produktů z recyklovaného plastu. Do pražských vod se dostávají obdobným způsobem jako PFAS. 

Arnika nechala zanalyzovat sedm vzorků říční vody, tři vzorky sedimentu a čtyři vzorky ryb z vodních útvarů na obsah PFAS a BFR v laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Budoucnost vidíme bez jedů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

22:08 Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

Celkem dvanáct smluv, které vzešly z letošního lesnického tendru, jsou s dodavateli prací a služeb v…