„Bavili jsme se o tom, že pokud musí naše nemocnice omezovat plánované výkony, snižují se automaticky úhrady a nemocnice nebudou schopny naplnit 80 procent plánované produkce, jak to stanovuje úhradová vyhláška. Je to věc, kterou musíme řešit s ministrem Prymulou. Domluvili jsme se také, že kraje zmapují a dodají informace Ústřednímu krizovému štábu o tom, jestli ještě mají v nemocnicích případné záložní kapacity, protože pacientů s koronavirem přibývá,“ uvedl 1. místopředseda Rady Asociace krajů a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Videokonference se účastnil rovněž ministr vnitra Jan Hamáček, který poděkoval hejtmanům za spolupráci při technickém zajištění krajských a senátních voleb. Informoval zástupce regionů, že vláda bude muset v souvislosti s rostoucím počtem nakažených jednat o dalších opatřeních, mimo jiné o povolání studentů lékařských fakult i středních zdravotnických škol do těch nemocnic, kde personál chybí.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický informoval hejtmany o tom, že po dohodě s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou budou krajské hygienické stanice napřímo řešit s obcemi s rozšířenou působností vyčlenění prostor pro osoby bez domova či vykázané ze společné domácnosti, které mají nařízenou karanténu, případně izolaci. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zase zdůraznil, že v regionu postupně praktičtí lékaři uzavírají ordinace a s pacienty komunikují telefonicky, což může ve výsledku znamenat i zanedbání vážného onemocnění a újmu na zdraví. O situaci chtějí hejtmani jednat s ministerstvem zdravotnictví.
Další společnou videokonferenci plánují zástupci krajů na středu 14. října 2020.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva