Asociace pro mezinárodní otázky: Desítky žáků základních škol si vyzkoušely role diplomatů

06.01.2017 20:36 | Zprávy

Na konci loňského roku vyvrcholil projekt „Staň se diplomatem“ určený pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Ti si prostřednictvím regionálních simulací v pěti českých krajích vyzkoušeli jednání Rady bezpečnosti OSN, v jehož rámci se neformálním způsobem vzdělávali o mezinárodním dění a fungování mezinárodních organizací. Zábavnou formou se vžili do kůže diplomatů řešících nejpalčivější globální otázky a osvojili si nové komunikační, prezentační a argumentační dovednosti. Téměř 150 žáků se zúčastnilo akcí v Moravskoslezském, Pardubickém, Plzeňském, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Asociace pro mezinárodní otázky: Desítky žáků základních škol si vyzkoušely role diplomatů
Foto: red
Popisek: Asociace pro mezinárodní otázky

Projekt uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Za AMO se na přípravě regionálních simulací podílel Jáchym  Vintr: „V letošním roce jsme se kromě středoškolského a vysokoškolského Pražského studentského summitu rozhodli uspořádat i menší akce pro základní školy. Věříme, že si v rámci mimoškolního vzdělávání pro tuto věkovou skupinu mohou najít své pevné místo, neboť jde o vůbec první takový projekt svého druhu v České republice.“

Celodenní regionální simulace byly rozděleny do dvou částí. Během dopoledního programu se účastníci interaktivní formou seznámili s fungováním mezinárodních organizací, strukturou OSN, úlohou Rady bezpečnosti při řešení světových konfliktů a procedurálními náležitostmi jednání na mezinárodním poli. V odpolední části pak využili nabytých znalostí a dovedností k co nejvěrnějšímu zastupování států zasedajících v simulované Radě bezpečnosti OSN, kde se snažili hájit jejich zájmy a prosadit co nejvíce vlastních požadavků do výsledného dokumentu - rezoluce.

Celý projekt zahájila říjnová simulace v Ostravě, kdese uskutečnila akce pro více než čtyři desítky žáků místních škol. „Podstatou akce je, aby se žáci seznámili s tím, jak funguje Organizace spojených národů a Moravskoslezský kraj jim zde vytvořil prostor, aby si mohli vyzkoušet, jak funguje OSN, a jak funguje komunikace v rámci této organizace“, uvádí Jana Schwarzová z odboru školství Moravskoslezského kraje „To znamená, že žáci mají možnost trénovat prezentační a komunikační dovednosti a odbourávat komunikační bariéry“, dodává.

Nadšení z projektu potvrzují jak žáci, tak jejich učitelé. „Tento projekt byl opravdu úžasný, moc nás to bavilo a vyzkoušeli jsme si nové věci,“ říká Klára Holková z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka. Dle ředitele Antonína Sekyrka z Gymnázia Česká v Českých Budějovicích je důležité zejména posilování občanské angažovanosti u mladé generace středoškoláků. „Tyto projekty považuji za nesmírně přínosné pro další rozšíření učiva předmětů občanská nauka a základy společenských věd. Žáci jsou vedeni k odhalování politického a mocenského obrazu světa, rozpoznávají například zneužívání politické a vojenské síly k dalším mocenským výbojům velmocí, a to bohužel i v 21. století. Žáci tak musí zaujmout a následně obhájit své stanovisko k aktuálnímu dění současného světa.“

Pražský studentský summit je unikátní vzdělávací projekt existující od roku 1995. Každoročně vzdělává přes 300 studentů středních i vysokých škol o současných globálních tématech, a to především prostřednictvím simulace jednání čtyř klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO, EU a OBSE. AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Dnes kombinuje vzdělávací projekty pro studenty s výzkumnou a popularizační činností a působí také v Bělorusku a na Ukrajině, kde podporuje rozvoj občanské společnosti. Není spjatá s žádnou politickou stranou ani ideologií.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…