Doslova na troskách bývalé Státní bezpečnosti, která byla rozkazem ministra vnitra zrušena den před tím, se začala budovat nová služba. Začala dlouhá nelehká cesta k dnešní Bezpečnostní informační službě.
Úřad na ochranu ústavy a demokracie se ještě na konci roku 1990 přejmenoval na Federální informační službu, aby po půl roce opět změnil strukturu i název a stal se Federální bezpečnostní informační službou České republiky. Dnešní podobu názvu dostala BIS až 30.července 1994. (www.bis.cz/historie). „Dodnes si myslím, že jsme měli zůstat u původního názvu, protože ochrana ústavy a demokracie patří k našim hlavním úkolům,“ říká současný ředitel BIS Michal Koudelka. Sám je pamětníkem téměř celého třicetiletého období. „Přišel jsem do FBIS v roce 1992 a neprozradím žádné tajemství, když to období nazvu diplomaticky poněkud neurovnaným. O to víc jsem dnes pyšný, jak silnou a respektovanou službu se za těch třicet let podařilo vybudovat,“ vypráví Michal Koudelka.
Třicet let je dostatečná doba nejen k důstojné oslavě, ale také k ohlédnutí a bilancování. Svým příspěvkem se k oslavám rozhodli přispět i archiváři služby. Spojili své síly a znalosti s kolegy z Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky, a společně připravili unikátní dvojpublikaci s názvem Civilní rozvědka a kontrarozvědka 1990-1993. První tři porevoluční roky byly ve zpravodajských službách, stejně jako v celé společnosti, obdobím prudkých změn, hledání cest, pokusů a omylů. Právě proto se archiváři rozhodli nechat nahlédnout do vzpomínek lidí, kteří to období zažili, do archivních materiálů a dobových fotografií. „Publikace je unikátní nejen spoluprací dvou zpravodajských služeb, ale zejména obsahem. Publikace totiž nemají ambici být vyčerpávajícími dokumenty postihujícími všechny klíčové okamžiky a osobnosti, ale je atraktivním pohledem lidí zevnitř obou služeb,“ popisuje dvě útlé knihy ve společných deskách ředitel Koudelka s tím, že knihy nejsou historickou studií, ale měly by se stát drobným příspěvkem k debatě o uplynulých třiceti letech..
Obě publikace byly vydány pouze v omezeném nákladu a budou využívány k prezentaci služby. Nechceme ovšem o tento výjimečný počin připravit ani širokou veřejnost. Rozhodli jsme se proto zveřejnit publikace také v elektronické podobě. Publikaci Civilní kontrarozvědka v letech 1990-1993 najdete na stránkách www.bis.cz a publikaci Civilní rozvědka v letech 1990-1993 na stránkách www.uzsi.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva