Poté, co prošli cestu z Berlína přes Ústí nad Labem, Prahu a krajinu Posázaví a vysočiny, budou nyní pokračovat přes Brno do Rakouska a takzvanou „Balkánskou cestou“, kterou procházejí uprchlíci, dále do Řecka, Turecka a Sýrie.
Pochodu se dosud zúčastnilo přes tisíc lidí, několik set z toho na území České republiky. Lidé svou účastí symbolicky vyjadřují, že jim není lhostejný osud civilistů, kteří jsou v syrských městech masakrováni, aniž by k tomu západní státy zaujaly aktivní postoj.
K pochodu je možné se připojit v sobotu 28. ledna již v 9 hodin ráno v Tišnově na náměstí Míru. Pochod následně dorazí v 15:30 ke kostelu Svatého Vavřince na Kristenově ulici v Brně-Komínu. Odtud projde pochod Brnem a v sobotu skončí v 17:00 v centru na náměstí Svobody. Od 19:00 bude probíhat participativní diskuze na téma konfliktu v Sýrii, možností občanů se k němu vyjádřit a přispět k hledání řešení. Participativní diskuse se uskuteční v kavárně Bajkazyl na ulici Dornych 420.
Diskusní program bude navazovat během neděle v prostoru Kabinetu múz na adrese Sukova 49/4. Již od 15 hodin tam začne program „Příběhy Syřanů“, který poukáže na problémy lidí zůstávajících v Sýrii, i těch, kteří ji v obtížné životní situaci opustili. Na videolince Brno-Aleppo budou diskutovat s novinářem Salah Al-ashkar a záchranářem Hozalf Dhmaan, kteří přinesou zprávu o stávající situaci v Aleppu a o svém současném působení v této oblasti.
Večerní program bude tvořit debata o podobě současné české dobrovolné pomoci v srbských táborech prostřednictvím organizace Pomáháme lidem na útěku. Večer uzavře hudební vystoupení a diskusní večeře se členy iniciativy SYRECZECH, která vytváří prostor pro diskusi o česko-syrských vztazích.
V pondělí 30. ledna v 9 hodin ráno pochod vyrazí z náměstí Svobody směrem na Židlochovice. Přes Pohořelice následně dorazí 1. února do Mikulova a dále bude pokračovat do Rakouska. K občanskému mírovému pochodu je možné se připojit kdekoliv po trase, aktuální polohu vám sdělí na telefonním čísle 774 191 090.
Jedna z organizátorek, Marie Heřmanová, k pochodu uvádí: „Překvapila nás nebývalá podpora, které se pochodu po celé jeho dosavadní trase v České republice dostávalo. Lidé velmi ochotně nabízeli místa pro přespání, o poutníky se starali a hostili je, velmi vřelé přijetí také pochod získal od kněží a pana biskupa. Několikrát jsme na farách přenocovali. A stejně tak jsme přespávali i v muslimském centru. Jsme velmi rádi, že se nám daří vytvářet prostor pro dialog.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva