Budeme mít v Euroregionu Těšínské Slezsko systém výměny přeshraničních informací?

31.01.2022 22:11 | Tisková zpráva

O tom, jak je důležitá správa přeshraničních a nadnárodních informací, jsme se mohli přesvědčit například na počátku pandemie Covid-19. V Euroregionu Těšínské Slezsko, a také v dalších příhraničních regionech, se informace ohledně této problematiky, možností překračování hranic a zavádění různých omezení, staly hlavními dotazy, které směřovaly na subjekty aktivní v přeshraniční spolupráce a také na lokální samosprávy.

Budeme mít v Euroregionu Těšínské Slezsko systém výměny přeshraničních informací?
Foto: tesinskeslezsko.cz
Popisek: Euroregion Těšínské Slezsko - logo

Proto se jako součást hledání efektivních řešení správy informací objevily videokonference se zástupci ESÚS Eurodistrict PAMINA, který se nachází na francouzsko-německém pohraničí. – Videokonference byly realizovány s cílem se podělit o vědomosti a zkušenosti z oblasti modelové správy přeshraničních informací na konkrétním příkladu informačního síťového systému s názvem INFOBEST, který více než 30 let funguje ve francouzsko-německo-švýcarském pohraničí. Sdílení informací pomohlo rovněž zhodnotit již existující informační systém INFOREG na polsko-české hranici a dát mu novou podobu – sděluje Bogdan Kasperek, ředitel kanceláře Sdružení rozvoje a regionální spolupráce „Olza” a zástupce polské části Euroregionu Těšínské Slezsko.

Co je vlastně INFOBEST

INFOBEST je sítí čtyř subjektů, které vznikly v 90. letech na území Horního Porýní. Jsou to místa veřejně přístupná, ve kterých pracuje dvojjazyčný personál a jejich cílem je poskytování informací a odborných rad obyvatelům, sdružením, firmám, veřejným institucím a samosprávám Horního Porýní ohledně přeshraničních záležitostí, týkajících se Francie, Německa a Švýcarska. Plní roli konzultačních center a poskytují informace zdarma a v těchto tematických oblastech: sociální pojištění, zaměstnanost, daňový systém, přestěhování do sousední země, školství, doprava. Pomáhají obyvatelům zajistit administrativní záležitosti týkající se sousední země, překonávají tímto jazykovou bariéru a usnadňují kontakt s daným úřadem. Přesměrovávají také klienty na kompetentní instituce v dané oblasti.

INFOBESTY jsou aktivní také v oblasti distribuce zpráv a informačních brožur, při aktualizaci dvojjazyčné internetové stránky, v organizování přeshraničních setkání, v organizování a vedení informačních seminářů a při publikaci newsletterů. INFOBESTY také upozorňují na rozdíly v rámci různých národních podmínek a snaží se pomoci při hledání řešení – vysvětluje Agniezska Olszewska ze Sdružení rozvoje a regionální spolupráce „Olza” v dokumentu z videokonferencí, které byly realizovány od prosince 2020 do července 2021.

Nový přeshraniční systém výměny informací na Těšínském Slezsku

Videokonference a analýzy mnoha dokumentů umožnily získání bližších informací, týkajících se systému výměny informací na francouzsko-německém pohraničí, a také vytvoření návrhů a inspirací pro podobné aktivity, které by mohly být realizovány v rámci Euroregionu Těšínské Slezsko. – Místem pro tohoto typu aktivity by mohlo být například Přeshraniční turistické informační centrum, které vzniká na ul. Zamkowa 1 v Cieszyně, díky společným aktivitám měst Český Těšín a Cieszyn a realizaci projektu „Po stopách těšínské tramvaje“ – shrnuje virtuální návštěvy Tomáš Balcar, výkonný ředitel Regionálního sdružení územní spolupráce a zástupce české části Euroregionu Těšínské Slezsko.

Videokonference se zástupci ESÚS Eurodistrict PAMINA se konaly v rámci projektu „InfoSpace“, který je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko a který společně realizují polská a česká část Euroregionu Těšínské Slezsko a spolek Člověk na hranici.

Projekt "InfoSpace" je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj - Program Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014-2020

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…