V sobotu 6. prosince 1930 potvrdilo tehdejší Československo příslušnost ke světové industriální špičce, když na Šumavě zahájilo provoz své první přečerpávací elektrárny. Zdroje, schopné ukládat energii, ve vodě rostly ve větší míře od 20. let především ve Švýcarsku, Itálii a sousedním Německu. Dolní nádrž zdroje o výkonu 1,5 MW tvořil luh řeky Úhlavy, horním bazénem bylo Černé jezero, největší přírodní jezero dnešní České republiky.
Spolehlivý zdroj bezemisní elektřiny je stále v provozu, od roku 1960 už ale jen jako klasická malá vodní elektrárna. Na území dnešní ČR od té doby vyrostly přečerpávací elektrárny Pastviny (1938), Štěchovice II (1947), Dalešice (1978) a Dlouhé stráně (1996).
Kvůli spolehlivému řízení energetické soustavy v nastupující éře moderní bezemisní energetiky aktuálně znovu výrazně roste význam přečerpávacích elektráren.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva