ČEZ: Den otevřených dveří v elektrárně Les Království přivítal rekordní zájem návštěvníků

17.04.2023 10:01 | Komerční článek

V sobotu 15. dubna veřejnosti běžně nepřístupná malá vodní elektrárna Les Království oslavila stoleté výročí zahájení provozu Dnem otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout strojovnu elektrárny, historické secesní interiéry a přímo od zaměstnanců elektrárny a průvodců se dozvěděli zajímavosti přímo z provozu.

ČEZ: Den otevřených dveří v elektrárně Les Království přivítal rekordní zájem návštěvníků
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Po historickém secesním schodišti se do elektrárny podívalo 690 zájemců a exkurzi.

Registrovaní návštěvníci si po skupinkách prohlédli moderní strojovnu, všechny důležité vnitřní i venkovní části elektrárny a poslechli si odborný výklad průvodců a zaměstnanců elektrárny. Viděli i potrubí o průmětu 26 cm, kterým se z přehrady přivádí voda do elektrárny. Elektrárna přivítala návštěvníky v podobě,  jak ji znali naši předkové před 100 lety. Budova i provoz se totiž v letech 2005-12 dočkaly citlivé celkové opravy a modernizace. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru získala stavba zpátky svůj secesní šarm. Současně ale teď její srdce bije spolehlivěji a elektrárna vyhovuje nárokům moderní energetiky 21. století.

„Ekologickou energii zde vyrábí dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ vysvětluje přínos modernizace ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi, výše proti proudu řeky už se nachází jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Vodní dílo i jeho elektrárna jsou postaveny v romantizujícím, pseudogotickém duchu a vzbuzují tak dojem pohádkové scenérie. Stavba vodního díla s původními náklady 4,7 milionu rakouských korun se kvůli první světové válce protáhla na tehdy neuvěřitelných deset let a Les Království už tak byl zprovozňován jako ve své době největší vodní nádrž nové Československé republiky. Elektrárna pracující na 30metrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru 8 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.

Zajímavosti:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

16:14 TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA financovaný Fondy E…