ČEZ Distribuce úspěšně dokončila smart grid projekt INTERFLEX

22.03.2020 13:00 | Zprávy

Zástupci projektu INTERFLEX prezentovali výsledky na závěrečném setkání konsorcia v Paříži a následně i na finálním jednání se zástupkyní Evropské komise v Bruselu letos v únoru. Projekt INTERFLEX byl zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí a byl dokončen v únoru 2020. Prokázal mimo jiné zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení i elektromobilů do distribuční soustavy.

ČEZ Distribuce úspěšně dokončila smart grid projekt INTERFLEX
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Společnost ČEZ Distribuce již téměř deset let testuje a nasazuje nové technologie a prvky tzv. chytrých sítí v rámci pilotních a realizačních projektů. V souvislosti s celkovou digitalizací energetických sítí hodlá ročně investovat řádově miliardy korun do aplikací automatizace, řízení, monitoringu, měření a zpracování dat. Příkladem špičkové spolupráce je dokončení evropského projektu InterFlex, který v případě českého demonstračního balíčku prokázal zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení a elektromobilů do distribuční soustavy.

„V našem demonstračním projektu jsme dosáhli významného navýšení možnosti připojovat decentrální (obnovitelné zdroje) v řádu vyšších desítek procent oproti stávajícímu stavu, a to na napěťových hladinách nízkého i vysokého napětí. Výstupy a zkušenosti z projektu přenášíme do každodenní praxe s cílem umožnit splnění rostoucích požadavků zákazníků na připojování nových výroben. V rámci projektu jsme také vybudovali základ dobíjecí infrastruktury pro elektromobily, kterou ČEZ Distribuce využívá nejen pro testování vlivu dobíjení na distribuční soustavu ale i pro dobíjení svých firemních vozidel. Pozitivní výsledky projektu by nebyly možné bez aktivního zapojení všech kolegů a také partnerů, kterým patří veliké díky,“ říká projektový manažer demonstračního balíčku vedeného společností ČEZ Distribuce Stanislav Hes.

Společnost ČEZ Distribuce v rámci projektu a v reálném provozu úspěšně otestovala chytré autonomní funkce fotovoltaických střídačů, regulaci napětí pomocí jalového výkonu u velkých výroben elektrické energie připojených do hladiny vn, dálkové i autonomní řízení u dobíjecích stanic pro elektromobily a malé akumulační systémy elektrické energie umístěné v domácnostech. Získané poznatky tvořily vstupy do obecných pracovních balíčků a zajistily tak jejich posouzení z pohledu nákladů a přínosů pro možné budoucí nasazení na celoevropské úrovni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

19:28 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla jedním z prvních pracovišť provozujících robotickou chirur…