ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější

16.01.2025 14:56 | Tisková zpráva

Impozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elektrárny. S celkovou plochou vnitřních i vnějších plášťů 424 000 metrů čtverečních je ale jejich kontrola mimořádně náročná. Nově ji budou dukovanští zajišťovat pomocí nejnovějších technologií ve spolupráci s ČVUT.

ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Místo zavěšených lávek a výškových prací budou nasazeny drony, kamery, laserové scannery a vyhodnocení prostřednictvím umělé inteligence. Tak vypadá nový systém, který v posledních měsících vyzkoušeli odborníci na jedné z chladicích věžích dukovanské elektrárny. Cílem bylo přesně zmapovat její stav a ověřit funkčnost nových moderních technologií.

„Aktuálně ověřujeme, že výsledky takzvaně sedí. Vždy si jimi musíme být jistí. Výhody jsou jasně vidět v časové i ekonomické úspoře. Není nutné zavěšovat na věže lávky na kterých musí být lidé. A samozřejmě i vyhodnocení dat pomocí umělé inteligence je velmi rychlé,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Anketa

Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?

93%
hlasovalo: 7271 lidí

Samotná diagnostika probíhala s využitím dronů, které zmapovaly 100 % povrchu vnitřního i vnějšího pláště chladící věže pomocí 3D laserového spektrálního skenování, fotogrammetrie a termografického snímkování. Termovizní kontrola odhalila i nepatrná narušení vnitřních vrstev, které byly následně ověřeny. S pomocí umělé inteligence vzniklo tzv. „digitální dvojče“ věže se zakreslením a identifikací zjištěných nálezů. Následně ve zkušebnách Kloknerova ústavu ČVUT Praha proběhly fyzikálně-chemické zkoušky odebraných vzorků.

„Před nasazením nově zaváděných kontrolních metod musíme potvrdit jejich spolehlivost. Naše jaderné elektrárny ale chceme efektivně provozovat nejméně 60 let a k tomu potřebujeme nejnovější technologie, které jsou přesnější a navíc nám umožní snížit objem práce i šetřit peníze. I proto patříme mezi první, kdo je zavádí,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Na základě získaných dat a vytvořeného harmonogramu údržby dle certifikované metodiky, bude možné predikovat vývoj stavu a zajistit životnost chladicích věží na 60 až 80 let. Přestože nejde o klíčové objekty z pohledu jaderné bezpečnosti, prochází všechny chladicí věže českých jaderných elektráren pravidelnou kontrolou a údržbou.

V roce 2024 elektrárna Dukovany vyrobila 515 856 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Úřad vlády: S eDoklady v pátek poprvé k volebním urnám v Brně

19:15 Úřad vlády: S eDoklady v pátek poprvé k volebním urnám v Brně

Lednové doplňkové volby do Senátu v Brně přinesou premiéru. Díky mobilní aplikaci eDoklady budou mít…