Třetí výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany odstavili operátoři 19. ledna pro plánovanou údržbu zařízení a výměnu části paliva. 349 kazet bude v reaktoru pracovat déle než v minulých letech. Modernizované palivo s pracovním označením PK 3+ navíc umožňuje, spolu s dalšími úpravami, dál zvyšovat efektivitu elektrárny.
„V Dukovanech jsme už na delší palivový cyklus naplno přešli, v Temelíně jsme v přechodové fázi. Přechod na 18-timěsíční palivové cykly dokončíme v příštím roce. Samozřejmě nejvyšší prioritou i těchto projektů je bezpečnost provozu,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.
Aktuálně ČEZ zaváží palivo ze svých zásob. Ty navýšil už v druhé polovině minulého desetiletí a pokračuje i s rozšiřováním speciálních skladů. „Skladovací kapacity jsme už navýšili a dlouhodobě udržujeme takové zásoby, aby nám vydržely vždy na nejméně tři roky provozu. Zároveň jsme i zvýšili počet dodavatelů paliva,“ upřesňuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Během prvních 46 dnů odstávky specialisté provedli čištění parogenerátoru číslo 5 od minerálních úsad a provedli výměnu několika kusů sekčních armatur, jejichž modernizace je součástí investic určených pro přípravu zařízení na plánovaný minimálně šedesátiletý provoz elektrárny. V sekundární části bloku energetici dokončují montáž parních turbín po provedených kontrolách lopatek a vysokotlakého systému ucpávkové páry. Koncem týdne zahájí olejové proplachy a přípravu na provozní zkoušky obou parních turbosoustrojí.
Ukončení odstávky energetici předpokládají počátkem dubna. Přesný termín opětovného zahájení výroby třetího bloku ČEZ upřesní v návaznosti na průběh zbývajících plánovaných činností a na výsledky prováděných kontrol a testů.
Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 2 584 257 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva