ČEZ: Energetikům v Krkonošském národním parku pomáhal vrtulník

04.08.2022 11:54 | Komerční článek

Hned dvakrát ve dvou týdnech energetici zaměstnali obří vrtulník. Obě stavby, na kterých byl využit, jsou v nedostupném a hornatém terénu Krkonošského národního parku, kam se naše těžká technika nedostane.

ČEZ: Energetikům v Krkonošském národním parku pomáhal vrtulník
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

V úterý v Rudníku vrtulník osazoval 10 stožárů a poté létal s betonem. A další středu u Jilemnice osazoval 4 stožáry vysokého napětí a betonoval. 

V Rudníku probíhá rekonstrukce vedení vysokého napětí 35 kV v délce 1 a půl kilometru. Část stožárů je v nepřístupném terénu, proto byla pro osazení a zabetonování použita letecká technika.

V úterý 26. července hned brzy ráno obyvatelé obce Rudník mohli zaznamenat neobvyklý ruch. Nad hlavami jim létal obří vrtulník, který měl za úkol osadit 10 betonových stožárů vedení vysokého napětí. Každý ze stožárů vážil téměř 2 tuny a výška dosahovala 12 metrů. Byly ukotveny v místě původních a posléze pomocí vrtulníku, který ve speciálních nádobách donesl beton na místo, zabetonovány.

Rekonstrukce vedení probíhá od května loňského roku a dokončena bude letos v říjnu. Náklady na stavbu se vyšplhají na téměř 5 milionů korun.

V oblasti Horních Štěpanic energetici pracují na celkové obnově vedení vysokého napětí 35 kV.  Rekonstruované vedení v délce téměř 9 kilometrů v trase od Jilemnice, Dolní Štěpanice, Horní Štěpanice, Rychlov až po Dolní Vítkovice si vyžádalo i zde pomoc vrtulníku. Stožáry o váze 2,5 až 3 tuny a výšce 12 metrů byly pro slovenský vrtulník hračkou. Přenesl celkem čtyři, které byly ukotveny na místo, poté nabral beton mix a pomocí speciálního zařízení pomohl energetikům beton dopravit na místa stožárů, kde byly zabetonovány. Rekonstrukce probíhá v trase původního vedení. V celé délce linky bude realizována komunikační trasa podvěsením optického lana. Celkové náklady stavby se vyšplhají na 25 milionů korun. Hotovo bude do konce října letošního roku.

Do kopcovitého  terénu na území Krkonošského národního parku se technici dostávají jen velmi obtížně a usadit sloup pomocí jeřábu je v některých případech zcela nemožné. Dalším důvodem je ochrana horských ekosystémů, nezničení chráněných lučních biotopů - horské trojštětové louky, vlhké tužebníkové lady, a v části KRNAPu se nachází podmáčená místa s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin bledule jarní a prstnatce májového. Důležitou součástí je i ochrana tetřívka obecného, který patří mezi ohrožené druhy.

Vrtulník používáme pravidelně. Pomáhá s montáží i demontáží stožárů vysokého napětí, s usazováním sloupů do betonových pouzder nebo s betonováním patek stožárů. Jeho využití je ideální v těžko přístupném, hornatém nebo zalesněném terénu a v oblasti Krkonošského národního parku je jeho využití ideální.

Zrekonstruované vedení vysokého napětí posílí spolehlivost sítě v daných oblastech, omezí poruchovost a umožní připojování dalších zákazníků v těchto atraktivních horských lokalitách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…