Při rekonstrukci kaple z 19. století se dbalo především na zachování tradičních materiálů a původního vzhledu. „Obyvatelům se kaplička líbí. Pamětníci oceňují, že jsme vycházeli z její dřívější podoby. Některé pozorovatele zase oslovují soudobé architektonické prvky, které stavbu citlivě dotvářejí. Především máme radost, že vzniklo další příjemné místo k setkávání, zastavení a zamyšlení,“ vysvětluje Michal Daněk ze sdružení Zdravé Krkonoše, které se o kapli a její provoz stará.
Kapli bylo třeba staticky zajistit, zpevnit původní stěny, obnovit klenbu, krov a celou střechu. Na přání obyvatel přibyl také zvon. Stavební práce byly dokončeny díky podpoře donátorů a veřejnosti. Lidé mohli zakoupit svorové benefiční kameny, které byly zabudovány do opěrné zídky u kapličky.
Rekonstrukce historické kaple si vyžádala celkem 400 tisíc korun, z nichž 200 tisíc poskytla Nadace ČEZ. „Opravy sakrálních staveb ve všech regionech ČR podporujeme dlouhodobě. Rádi jsme přispěli i k obnově této památky, neboť představuje důležitou součást kulturního dědictví východních Čech,“ říká Ivana Götzová z Nadace ČEZ.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz
Jiří Kosina, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ