Po prohlídce provozů následoval vodní elektrárenský desetiboj zakončený netradičním úkolem – týmy kluků a holek měly z jednoho ze svých spolužáků vytvořit model přečerpávací elektrárny.
Netradiční akce školáky upoutala. „I když je elektrárna v katastru naší obce, hodně dětí ještě nemělo příležitost ji navštívit. Zaujala je prohlídka dolní nádrže, monumentálních podzemních prostor i to, že o provoz tak rozsáhlého komplexu se stará necelá třicítka zaměstnanců,“ shrnul ohlasy dětí ředitel školy Petr Lukáš.
V následné anketě školáci překvapili svým pohledem na vodu. Vyplývá to z jejich odpovědí na otázku, jestli mají akce jako Světový den vody nějaký smysl:
- Ano, lidé si začnou vody více vážit. (Aneta)
- Díky Světovému dni vody jsem si uvědomil, jak je voda důležitá. (Dan)
- Ano, vody bychom si měli vážit a nebrat ji jako samozřejmost. Vody je málo a my bychom s ní neměli plýtvat. (Eliška)
Elektrárna Dlouhé stráně (více ZDE), jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren ZDE. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva