ČEZ: SÚJB povolil provoz druhého temelínského bloku na neomezenou dobu, musí ale dodržet řadu podmínek

27.05.2022 15:16 | Komerční článek

Povolení k dalšímu provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín dostala v těchto dnech společnost ČEZ od Státní úřadu pro jadernou bezpečnost. Povolení je vydáno na dobu neurčitou.

ČEZ: SÚJB povolil provoz druhého temelínského bloku na neomezenou dobu, musí ale dodržet řadu podmínek
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

ČEZ ale musí úřadu průběžně prokazovat, že plní všechny podmínky spojené s bezpečným provozem. Podobné povolení obdržel ČEZ před dvěma roky pro první blok i všechny výrobní jednotky dukovanské jaderné elektrárny.

Nové povolení obsahuje řadu podmínek. V praxi například ČEZ musí každých deset let předkládat jadernému dozoru rozsáhlou bezpečnostní zprávu takzvané Periodické hodnocení bezpečnosti. Od začátku provozu energetici už do Temelína investovali přes 25 miliard korun, letos je to přibližně 3,5 miliardy. I díky tomu vzrostl výkon obou bloků o více než 200 megawatt. „Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Platnost současného povolení končí 31. května. I proto ČEZ s půlročním předstihem požádal jaderný dozor o nové povolení. Potřebné dokumenty energetici přitom úřadu doručovali průběžně od roku 2018. „Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Poprvé byl reaktor druhého bloku uveden do provozu 31. května 2002. První elektřinu pak do přenosové soustavy dodal 29. prosince 2002. Celkově za dvacet provozu vyrobil 137 miliónů MWh bezemisní elektřiny, pomohl tak ušetřit přibližně 110 miliónů tun CO2, které by jinak vypustily uhelné elektrárny.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Informace z jaderné elektrárny Temelín

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v odstávce 
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 761 973 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu
  • výkon turbogenerátoru – 1093 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 3 853 283 MWh

Aktuální informace o provozu JE Temelín najdete na internetové stránce ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…