ČEZ: Specialisté v Dukovanech kontrolovali parogenerátory, prověřili trubičky o délce 121 kilometrů

11.02.2025 11:56 | Tisková zpráva

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany v rámci probíhající odstávky čtvrtého výrobního bloku dokončili plánované servisní a kontrolní činnosti parogenerátorů. Pomocí moderních diagnostických metod prověřili v každém 5500 trubiček, které tvoří rozhraní mezi primárním a sekundárním okruhem elektrárny.

ČEZ: Specialisté v Dukovanech kontrolovali parogenerátory, prověřili trubičky o délce 121 kilometrů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Dva z celkem šesti parogenerátorů čtvrtého výrobního bloku v uplynulých dnech úspěšně prošly pravidelnou kontrolou, která se opakuje ve tříletých cyklech. Specialisté se při nich zaměřují mj. na stav teplosměnných trubiček, které slouží k bezpečnému předání tepla z primárního okruhu do okruhu sekundárního.

„Parogenerátory patří mezi klíčové komponenty s ohledem na bezpečný a spolehlivý provoz. Proto kontrolám věnujeme maximální pozornost,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Specialisté ke kontrolám využívají kombinaci metody vířivých proudů a bublinkových tlakových zkoušek s využitím průmyslových kamer. Postupně během každé odstávky kontrolují cca 121 kilometrů trubiček.

Anketa

Máte rádi Ondřeje Vetchého?

hlasovalo: 6955 lidí

S ohledem na nejméně šedesátiletý bezpečný a spolehlivý provoz dukovanských bloků energetici vyvinuli také novou metodu čištění parogenerátorů. Pomocí tlakové vody z povrchu trubiček odstraňují drobné minerální úsady, které se na jejich povrchu během provozu vytvořily. Novou metodu vyvinul ČEZ ve spolupráci s francouzskou společností Framatome a dceřinou společností Škoda JS.

„Nejenže přispívá ke zlepšení kondice, ale také významně zvyšuje účinnost přenosu tepla. S ohledem na její časovou a technickou náročnost prochází při každé odstávce touto „omlazovací technologickou očistou“ zpravidla jeden parogenerátor,“ upřesňuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Poprvé byla tato metoda použita na podzim 2021 právě v Jaderné elektrárně Dukovany. 

Každý z dukovanských bloků má šest parogenerátorů. Parogenerátory jsou 11,8 m dlouhé ležaté válce o průměru cca 3 m. Uvnitř každého z nich je umístěno 5 500 nerezových tenkých trubiček o průměru 16 mm. Za provozu jsou trubičky pod hladinou napájecí vody sekundárního okruhu. Voda primárního okruhu o teplotě cca 300 °C prochází uvnitř trubiček a přes jejich stěnu předává teplo sekundární vodě, ze které vzniká pára, která dále roztáčí lopatky parních turbín.

V roce 2024 elektrárna Dukovany vyrobila 1 325 360 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Česká pošta: Amor je motivem letošního valentýnského razítka

19:15 Česká pošta: Amor je motivem letošního valentýnského razítka

Už více než dvě dekády využívají zamilovaní tradiční valentýnské razítko na poště v Milostíně. Letos…