ČEZ: Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží

20.05.2023 17:29 | Komerční článek

Kontroly za pomoci speciální techniky prováděli během odstávky prvního bloku pracovníci v Jaderné elektrárně Temelín. Speciální dron vybavený kamerou s velmi vysokým rozlišením, infrakamerou a laserovým skenerem mapoval stav betonových částí uvnitř chladicí věže. Drony a roboty využívají energetici ke kontrolám stále častěji. Šetří čas, umožní zkontrolovat větší nebo těžko přístupná místa a zvyšují bezpečnost pracovníků.

ČEZ: Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Prozkoumat stav vnitřních betonových částí a přitom najít i nepatrné odchylky. Takový byl úkol inspekčního týmu VZÚ Plzeň se speciálním dronem pro stísněné prostory, který v těchto dnech ukončil kontroly vnitřních částí dvou temelínských věží. „Drony a roboty ke kontrolám velkých nebo špatně přístupných míst začínáme využívat ve spolupráci s dodavateli stále častěji. Například v Jaderné elektrárně Dukovany jsme dron využili ke kontrolám vnitřních částí kondenzátoru. Rozhodně touto cestou chceme jít na našich elektrárnách i do budoucna,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Kontrolní zařízení v hodnotě miliónů korun obsluhovali dva pracovníci. Vlastní kontroly pak zvládli za necelých 16 hodin. „Jde o vizuální inspekci, kdy pomocí dronu zmapujeme potřebné betonové části. Na ploše odpovídající budějovickému náměstí dokážeme přesně identifikovat místa, která budou potřebovat v budoucnu nějakou údržbu. Mimochodem během kontrol obou věží jsme nasbírali téměř jeden terabyte dat,“ uvedl vedoucí kontroly Filip Schmidt, z VZÚ Plzeň.

Dosud prováděli pracovníci tyto vizuální kontroly pomocí dalekohledu, případně přistavili plošinu pro detailnější zmapovaní. Naopak dron se může přiblížit na vzdálenost několika centimetrů a kamera s vysokým rozlišení místo dokonale zaostří. Nahrávaný záznam navíc umožňuje opakované posouzení. Přibližně do měsíci předají odborníci z VZÚ Plzeň výsledky elektrárně. „Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby v optimální době a rozsahu ještě předtím, než by došlo k nějakému problému,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Kontroly probíhaly uvnitř bezletové zóny elektrárny. I když dron se pohyboval uvnitř technologie, musel jeho provozovatel získat povolení od Úřadu pro civilní letectví.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 82 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?