Telefon zvoní na tísňové lince. Dispečer přijímá oznámení o visící osobě na padáku ve vodičích velmi vysokého napětí. Rozbíhá se akce. Tak takhle nějak by mohlo vypadat první oznámení o mimořádné situaci na tísňovou linku.
„Společné součinnostní cvičení má za úkol prověřit připravenost našich zaměstnanců i příslušníků HZS Kraje Vysočina. Simulovaný pád parašutisty nebo paragladisty do vedení velmi vysokého napětí bohužel není nereálný a již jsme několik takových případů řešili. Naposledy to byla parašutistka, která skončila 13. května na vedení vysokého napětí u Klatov, měla obrovské štěstí a nebyla zasažena elektrickým proudem. Vše dopadlo dobře i díky perfektní připravenost našich zaměstnanců, kteří okamžitě ženě pomohli. Proto mají takováto cvičení smysl,“ říká Radim Černý, místopředseda představenstva ČEZ Distribuce.
Hlavním cílem cvičení je prověřit schopnost spolupráce energetiků a složek Integrovaného záchranného systému, aktivně reagovat na fiktivní nehodu a v reálném prostředí si vyzkoušet možnosti výstupu na stožár velmi vysokého napětí nebo slanění po vodičích.
„Naši příslušníci si v reálných podmínkách vyzkoušeli spolupráci s energetiky, které jsme museli obdivovat, jak rychle a profesionálně vylezli na stožár, který je vysoký 25 metrů. My jsme zde měli lezce a instruktory z HZS Kraje Vysočina a příslušníky hasičské jednotky Havlíčkův Brod. Děkujeme ČEZ Distribuci za možnost uskutečnění tohoto cvičení, které je pro nás velmi přínosné a do budoucna může pomoci zachránit lidské životy. Příslušníci si vyzkoušeli výstupy na stožáry, slanění i přesun po vodičích nebo fiktivní sundání člověka,“ říká major Martin Sedláček velitel stanice Havlíčkův Brod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva