Posoudit čtrnáct oblastí souvisejících s bezpečností. Zohlednit přitom českou legislativu, mezinárodní pravidla a dobrou světovou praxi. Takový je smysl Periodického hodnocení bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín, které ČEZ každých deset let předává Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Po vypořádání požadavků ze strany jaderného dozoru ČEZ v těchto dnech projekt ukončil.
„Smyslem hodnocení je také srovnání s mezinárodními požadavky a doporučeními. Ty mohou být i přísnější nebo detailnější než požadavky české legislativy. V PSR jsme ověřili plnění jak požadavků národní legislativy, tak soulad s mezinárodními doporučeními. Výsledky ukazují, že úroveň bezpečnosti je vysoká,“ říká Jaromír Macháček z útvaru bezpečnost, který přípravu důležitého dokumentu koordinoval.
Na zpracování dokumentace experti pracovali od roku 2016. Včetně externích odborníků se do přípravy zapojily tři stovky lidí. Výsledkem je obsáhlý dokument, který ČEZ předává jadernému dozoru každých deset let. V praxi jde o několika tisícistránkovou zprávu, která obsahuje údaje o tom, jak ČEZ bezpečnost jihočeské elektrárny naplňuje a jak ji bude do budoucna dál posilovat.
„Bez stálého posilování bezpečnosti a modernizace si neumíme dlouhodobý provoz elektrárny představit. I proto ročně do této oblasti investujeme v průměru miliardu korun,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Další periodické hodnocení čeká Temelín na konci tohoto desetiletí, klíčové indikátory, plnění požadavků a stav technologie ale provozovatel jaderné elektrárny sleduje neustále. Podle současných plánů společnost ČEZ předpokládá, že obě české jaderné elektrárny zůstanou v provozu 60 let.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva