Druhý blok byl v provozu od loňského 30. srpna. Vlastní odstavení energetici plánují na pátek večer a dojde k němu při přibližně při třetinovém výkonu reaktoru. „Během každé odstávky jsou důležité práce s palivem, kontroly bezpečnostních systémů a realizace investičních akcí, které dále zvyšují bezpečnost a efektivitu. V této odstávce nás navíc čeká hodně práce kolem turbíny a generátoru, kde budeme měnit jeho rotor a štít,“ zdůraznil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Na turbogenerátoru budou energetici pracovat prakticky celou odstávku. „Do generátoru umístíme záložní rotor. Na stávajícím pak výrobce provede revize a v dalších letech nám bude sloužit jako rezerva,“ dodal Kruml.
Pravidelně energetici během odstávky mění část paliva. Tentokrát v reaktoru nahradí 42 ze 163 palivových souborů. Důležité pro celkovou délku odstávky budou také práce s kontejnery na použité palivo. Z bazénu vedle reaktoru do skladu v areálu elektrárny technici přesunou dva kontejnery. Jeden z nich bude od nového dodavatele Škody JS.
„Nový český kontejner jsme zkoušeli už při odstávce prvního bloku, nyní do něj poprvé zavezeme použité palivo. Nečekám komplikace, ale všechno samozřejmě bude probíhat s maximálním důrazem na bezpečnost a s ohledem na zajištění dlouhodobého provozu,“ vysvětlil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.
K důležitým pracím budou patřit i kontroly bezpečnostních divizí. Technici mají také v plánu zvládnout i šest desítek investičních akcí. Například bude pokračovat důležitá rekonstrukce vnitřního povrchu jednoho z největších temelínských potrubí, které propojuje chladicí věže s technologií uvnitř strojovny (ZDE).
I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o druhou plánovanou odstávku v Temelíně. Na jaře byl na dva měsíce odstaven první blok (více ZDE).
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,174 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva