Váží dvě tuny, na šířku má skoro dva metry a na výšku necelý metr. Je vyroben z oceli a svým tvarem vzdáleně připomíná hokejovou branku. Jeho úkolem je snížit chvění temelínské turbíny. V rámci půlroční přípravy ho odborníci z plzeňského výrobce Doosan Škoda Power ladili přesně na parametry temelínské turbíny. „Výpočty a zkušenosti z jiných elektráren určily tvar. Přesná hmotnost dynamického hltiče pak vyplynula z měření u výrobce turbíny, kde byl hltič naladěn na požadovanou frekvenci,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Vlastní usazení trvalo pomocí mostového jeřábu pouhých patnáct minut. Nové zařízení technici umístili na ložiskový stojan mezi nízkotlaké díly dva a tři. „Kvůli přichycení jsme dělali přesný otisk místa spoje hltiče s víkem ložiskového stojanu. Toto zařízení musí sedět naprosto přesně. Při najíždění bloku uvidíme z dat, zda se naše očekávání plynoucí z modelových výpočtů naplní i v praxi. Jeho konstrukce je připravena na případné doladění pomocí různě těžkých plechů,“ doplnil Jan Kruml.
Kvůli zvýšenému chvění odstavili energetici první blok například v listopadu 2019. „U všech točivých strojů můžeme naměřit nějakou úroveň chvění. Proto výrobci stanovují limitní hodnoty pro preventivní odstavení jako ochranu před možným poškozením. Od aktuálních úprav očekávám snížení provozních hodnot a vytvoření větší rezervy k limitním hodnotám,“ vysvětlil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
V souvislosti s chvěním turbíny posiluje ČEZ v Temelíně i diagnostický systém. Do něj zavádí neuronové sítě, které by provozní personál měli včas varovat, že může dojít k nárůstu chvění. Operátoři tak budou moci na situaci s předstihem reagovat a vyhnout se neplánovanému snížení výkonu nebo odstavení bloku.
V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 14 tisíc činností včetně 73 investičních akcí. Na elektrárně se navíc pohybuje až pět stovek nových zaměstnanců dodavatelských firem. Proto energetici na začátku odstávky ještě zpřísnili proticovidová opaření. V praxi jsou připraveni udělat až tisíc testů denně.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva