Bez užitku nevrací vodu do Vltavy temelínská jaderná elektrárna. Největší česká elektrárna funguje i jako zdroj vody pro nedalekou vodní elektrárnu Kořensko 2. Než voda skončí opět ve Vltavě, projde přes Peltonovu turbínu kořenské vodní elektrárny.
„Je to příklad toho, jak se jaderné a obnovitelné zdroje se vzájemně doplňují. V Dukovanech zase třetím rokem funguje unikátní parkoviště zastřešené fotovoltaickými panely. A s ohledem na to, že jádro a OZE budou v následujících letech tvořit základ české energetiky, tak podobné projekty budou vznikat čím dál častěji,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.
Díky energetické spolupráci „obra s trpaslíkem“ tak ročně vznikne elektřina, která by stačila pokrýt spotřebu menšího města. Navíc k výrobě podobného množství elektřiny by uhelná elektrárna spálila skoro dva tisíce tun uhlí a vypustila přes 1 500 tun CO2.
Vltavskou vodu do areálu temelínské elektrárny dopravují čerpadla z Čerpací stanice Hněvkovice. O pár kilometrů dál ji do koryta nejdelší české řeky jihočeská jaderná elektrárna vrací právě prostřednictvím malé vodní elektrárny Kořensko 2. Ta svůj provoz zahájila v roce 1999 a dosud vyrobila 44,5 tisíc MWh elektřiny.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 3,0 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva