ČEZ: Záchranáři testovali novou přistávací plochu v Temelíně

13.08.2024 11:49 | Tisková zpráva

Výjimečný přílet vrtulníku do jinak striktně bezletové zóny byl součástí cvičení, které mělo za cíl otestovat novou přistávací plochu pro vrtulníky v jednom z nejpřísněji střežených areálů v České republice. Sloužit by měla výhradně záchranářům a bezpečnostním složkám.

ČEZ: Záchranáři testovali novou přistávací plochu v Temelíně
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vyzkoušet podmínky pro let nad areálem největšího českého energetického zdroje, novou přistávací plochu pro vrtulníky i například dojezdové časy a zkušenosti a vybavení jednotek. To vše bylo cílem rozsáhlého součinnostního cvičení složek Integrovaného záchranného systému a profesionálních záchranářů v Jaderné elektrárně Temelín.

„Věřím, že novou přistávací plochu nikdy nebudeme muset opravdu použít, ale v oblasti bezpečnosti nikdy nesmíme být úplně spokojeni. I proto jsme se rozhodli ji vybudovat, a součástí každého takového opatření je jeho otestování,“ vysvětluje ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Přistávací plocha, která představuje vyčištěný a označený prostor opatřený meteorologickými pomůckami, se nachází mezi výrobními bloky a chladicími věžemi. Je uvnitř rozsáhlého a přísně střeženého areálu, který mimo jiné chrání bezletová zóna ve tvaru válce o poloměru dva kilometry a výšce 1,5 kilometru. Pro komerční a sportovní letadla představuje striktně zakázaný prostor.

„Nepředpokládám, že by připravená plocha sloužila pro jiné než záchranné a bezpečnostní složky. Ty jediné mohou hranice bezletové zóny v případě ostrého zásahu legálně narušit. Pro všechny ostatní, včetně účastníků dnešního cvičení, je třeba si vyjednat výjimku, kterou není snadné získat, a samozřejmě musí dodržovat řadu bezpečnostních opatření,“ doplňuje Kruml.

Účelu plochy odpovídal i námět cvičení, zaměřený na záchranu tří vážně zraněných osob při dopravní nehodě. Celkem mají obě české jaderné elektrárny v plánu v letošním roce 19 rozsáhlých cvičení, některá z nich jsou tajná a povinně se do nich zapojuje velká většina pracovníků elektráren i dalších institucí.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …