Třicítka expertů Mezinárodní energetické agentury si v tomto týdnu nenechala ujít speciální exkurzi v provozu zaměřenou na spalování biomasy v Elektrárně Hodonín. Stalo se tak u příležitosti konference Kotle a energetická zařízení 2013. Elektrárna Hodonín vyrobila loni z biomasy přes 216 milionů kWh elektřiny, a pokryla tak roční spotřebu více než 60 tisíc jihomoravských domácností.
Němčina, italština, řečtina, japonština, korejština a samozřejmě angličtina. Všechny tyto jazyky byly v uplynulém týdnu slyšet v hodonínské elektrárně, kam dorazila na exkurzi třicetičlenná delegace expertů Mezinárodní energetické agentury. Odskočili si sem z brněnské konference Kotle a energetická zařízení 2013 a zajímalo je v podstatě jediné: jak se z původně lignitové elektrárny stal největší producent elektřiny vyrobené z biomasy v rámci Skupiny ČEZ. Odborníci si po úvodní přednášce postupně prohlédli všechny klíčové části provozu hodonínské elektrárny – dopravní linku na peletky z biomasy s dopravním výkonem 20 tun za hodinu, fluidní kotle, turbogenerátory, centrální dozornu a skládku biomasy.
„Je pro nás poctou, že se o naše zkušenosti se spalováním biomasy můžeme podělit s experty z celého světa. Zároveň jde o ocenění práce všech našich zaměstnanců a celého programu spalování biomasy v rámci Skupiny ČEZ,“ vrací se k události Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu hodonínské elektrárny.
Hodonín: většinu má biomasa
Elektrárna Hodonín, vlajková loď spalování biomasy ve Skupině ČEZ, ročně vyrobí zhruba 400 milionů kWh elektřiny. Více než polovina tohoto objemu má jako zdroj v kolonce paliva uvedenu biomasu, zbytek vzniká spalováním uhlí. Loni vyrobili v Hodoníně z biomasy více než 216 milionů kWh elektřiny, a pokryli tak roční spotřebu více než 60 tisíc jihomoravských domácností. Současně pokračovala stabilizace zázemí provozu, když po analytické laboratoři, třídiči a dopravní lince na peletky uvedla do provozu automatický vzorkovač biomasy. „Za jeden měsíc zvládne naše laboratoř analyzovat úplným rozborem více než 1200 vzorků biomasy. Automatický vzorkovač biomasy podstatně zpřesňuje data využívaná k vykazování dodané zelené elektřiny a umožňuje nám lépe řídit účinnosti biobloku provozovaného na čistou biomasu,“ uvedl Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu hodonínské elektrárny.
Elektrárna je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla. V loňském roce dodala do slovenského města Holíč zhruba 90 000 GJ z celkově vyrobených 630 000 GJ tepla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ