ČEZ: Zmodernizované vodní elektrárny jedou na rekordní vlně

22.03.2022 12:39 | Komerční článek

Loni zvedly výrobu o 17 procent a pokryly spotřebu více než 350 tisíc domácností

ČEZ: Zmodernizované vodní elektrárny jedou na rekordní vlně
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

ČEZ provozuje v 11 krajích České republiky 7 velkých a 24 malých vodních elektráren – na Vltavě, Berounce, Labi, Moravě, Svratce, Jihlavě, Ohři nebo Úhlavě. 

Nové osmileté maximum je tady! Vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice překonaly v roce 2021 s více než 1,28 TWh vyrobené bezemisní elektřiny výrobu z roku 2020 o více než 17 procent. V 10letém srovnání zaostaly pouze za absolutním rekordem dekády z roku 2013. Svou produkcí pokryly roční spotřebu více než 350 tisíc českých domácností. Vedle srážkově a hydrologicky příznivého vývoje se na výsledku pozitivně podepsala také nejrozsáhlejší modernizační akce v dějinách české hydroenergetiky. Při ní bylo dosud za více než 3 miliardy korun zcela obnoveno 38 soustrojí na všech typech vodních elektráren Skupiny ČEZ po celé ČR.

„Přírodní podmínky v posledních dvou letech jsou pro výrobu ve velkých akumulačních i malých průtočných vodních elektrárnách skutečně velmi příznivé. Samo o sobě by to ale nestačilo, pokud bychom nepokračovali v modernizaci a zvyšování efektivity těchto užitečných ekologických zdrojů energie. Pozitivní efekt vidíme třeba po generálních opravách na vodních elektrárnách Vltavské kaskády na Lipně, Slapech nebo Kamýku, i na malých zdrojích v Brně, hradeckém Hučáku, na Hracholuskách nebo Práčově. Elektrárny nyní fungují efektivněji, stejné množství energie vyrobí z menšího objemu vody,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

Pořadí vodních elektráren vyrábějících bezemisní elektřinu vévodily v roce 2021 velké vltavské elektrárny Orlík (výroba 330 GWh, pokrytí spotřeby 94 tisíc domácností), Slapy (292 GWh, ekologická elektřina pro 83 tisíc domácností) a Lipno (122 GWh, 34 tis. domácností), následované Střekovem na Labi (101 GWh, 29 tis. domácností). Mezi malými vodními elektrárnami dodala do sítě nejvíce bezemisní elektřiny šumavská Vydra - 28,4 GWh, a pokryla tak spotřebu 8,1 tisíce západočeských domácností. Následovaly ji elektrárna Spytihněv na řece Moravě (12,2 GWh; ekologický zdroj pro 3,4 tisíce jihomoravských domácností) a středočeské Obříství na Labi (11,5 GWh; čistá energie pro 3,2 tisíce domácností ve středních Čechách).

České řeky a vodní plochy už dnes nenabízejí příliš mnoho míst, kde by mohly vyrůst nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů. Za posledních 15 let investovala více než 3 miliardy korun, aby připravila 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ všech typů po celé České republice na přechod do éry moderní energetiky. Opravené vodní bloky mají celkový výkon 1425 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

„Při modernizacích nebo velkých generálních opravách je většina prvků elektráren vyměněna nebo „repasována“. Vyzdvižena jsou například mnohatunová oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů a často také instalovány nové řídicí systémy. Průměrná účinnost modernizovaných elektráren se díky těmto zásahům zvýší o cca 4-5 %,“ vysvětluje ředitel provozu v ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

Do některých vodních elektráren se lidé mohli podívat i ve  dnech, kdy pandemická omezení jinak jakýmkoli exkurzím nepřála. Jak? Díky prohlídkám elektrárenských provozů ČEZ přenášeným z virtuálního televizního studia, které dosud navštívilo už více než 69 tisíc lidí. Průvodce a moderátor při nich účastníkům vysvětlí nejen principy výroby, ale umožní jim jako naživo vychutnat atmosféru provozu, včetně míst, do kterých se nedostanou například ani samotní zaměstnanci. Objednat si termín na některé z nich lze ZDE.

Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují sluneční, vodní a větrné elektrárny ZDE.

Více o vodních elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Akce „Hunter“ odhalila masivní daňový únik při dovozu elektroniky

16:08 Finanční správa: Akce „Hunter“ odhalila masivní daňový únik při dovozu elektroniky

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně realizoval v závěru …