ČEZ provozuje největší větrnou farmu v Evropě

14.10.2012 21:08 | Zprávy

Dnes v 8:35 připojila společnost ČEZ k síti 216. turbínu, díky které větrný park Fantanele a Cogealac v Rumunsku předběhl s celkovým instalovaným výkonem 540 megawatt svého konkurenta ve Skotsku a stal se tak největší pevninskou větrnou farmou v Evropě.

ČEZ provozuje největší větrnou farmu v Evropě
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Tento větrný park je nejvýznamnějším projektem na světě mimo území Spojených států,“ pyšní se Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ, a. s. „Je to jedna z našich nejlepších investic, park leží na zcela unikátním pozemku jedné ze dvou největrnějších oblastí v Evropě,“ doplňuje Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. A skutečně, po dobu svého, byť i neúplného, provozu, vyrobil park jen za prvních devět měsíců tohoto roku elektrickou energii v objemu 655,9 GWh - to prakticky znamená, že dodal elektřinu do více než 600ti tisíc rumunských domácností.

A další turbíny jsou k síti připojovány každým dnem. Všech 240 o výkonu 600 MW by mělo být plně v provozu již na konci tohoto roku. „Výstavba turbín a připojování k síti pokračuje podle plánu,“ ujišťuje Ondřej Šafář, projektový manažer Fantanele a Cogealac, a dodává: „Když jsme do tohoto projektu vstupovali, Rumunsko mělo pouhých 14 MW z větrných turbín, takže jsme byli v podstatě průkopníky v oblasti takhle velkých projektů.“ ČEZ tak významně přispěl ke zvýšení produkce čisté energie, v loňském roce představoval podíl ČEZu díky větrné farmě více než 40%na trhu se zelenými certifikáty v Rumunsku.

Větrná farma Fantanele a Cogealac se rozkládá na ploše 12 x 6 kilometrů v rumunské provincii Dobrudža ve vzdálenosti 17 km od Černého moře. V parku jsou instalovány větrné turbíny GE s jednotkovým instalovaným výkonem 2,5 MW. Jedná se o typ větrné elektrárny s výškou 100 metrů a průměrem rotoru 99 metrů, a představuje tak nejnovější možnou technologii větrných turbín, pokud se jedná o účinnost, provozní spolehlivost a parametry připojení do sítě.

Skupina ČEZ koupila projekt výstavby větrných parků Fantanele a Cogealac od společnosti Continental Wind Partners LLC v srpnu roku 2008. První turbína pak byla spuštěna 1. června 2010 přesně v 17:25 hodin. Celkové investice Skupiny ČEZ do tohoto projektu dosahují 1,1 miliardy eur (cca 27 miliard korun). Návratnost je v tomto případě vysoká, jen v prvním pololetí 2012 přispěl větrný park Fantanele a Cogealac do celkových finančních výsledků Skupiny ČEZ částkou 0,7 mld korun.

Zkušeností z výstavby větrného parku Fantanele a Cogealac, včetně těch nejlepších expertů z Rumunska, využije Skupina ČEZ i pro připravovaný projekt Eco-Wind v Polsku. V souladu s novou strategií společnosti ČEZ v prosinci 2011 zakoupil majoritní podíl v předním polském developerovi větrných parků Eco - Wind Construction Polsko, který má ve svém portfoliu 15 projektů v různých fázích rozpracovanosti o celkové kapacitě přibližně 700 MW. Kromě toho Skupina ČEZ analyzuje další možnosti investic do obnovitelných zdrojů v zahraničí.

Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

7:23 Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

Počet středoškoláků v Česku mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o 8 %, přičemž nejvýraznější…