ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace

26.02.2020 20:19 | Zprávy

Počasí, stav vegetace, půdní vláha-témata, která se promítnou do nových krátkých videoreportáží. Každý týden Vám přinášíme informace z oblasti meteorologie, stavu vody v podzemí i v řekách, případně množství sněhu a vody v něm na horách (HAMR).

ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Všechny tyto oblasti mají významný vliv na stav vegetace, která trpí nejen klimatickou změnou narůstajících teplot a špatného stavu ovzduší, ale především nedostatkem vláhy v půdě. Naše videa budou tedy pomocí infografiky přinášet hodnocení aktuálního stavu.

První díl začíná již koncem února a důvodem je nezvykle teplé počasí, které nám předčasně probouzí přírodu, potažmo vegetaci.

„Na většině území již kvete líska a pomalu se přidává i olše. Oba druhy kvetou před olistěním a patří mezi velmi významné pylové alergeny. Kvetou již při vícedenním zvýšení teploty vzduchu nad 0 °C. Na části území, zejména v teplejších lokalitách, začínají kvést sněženky. V Praze jsme zaznamenali kvetení podbělu.

V půdě byly naměřeny rekordní teploty a na části území se dosud vyskytují nepříznivé vláhové podmínky,“ popisuje Martin Možný, vedoucí biometeorologických aplikací.

Infografika a hodnocení aktuálního stavu

Start vegetační sezóny významně ovlivňují sumy průměrných denních teplot nad 5 °C. Díky velmi teplé zimě se již vyskytovaly dny nad touto teplotou, ale zatím nesouvisle. Od začátku roku se sumy efektivních teplot pohybují nejčastěji od 20 do 30 °C, ve středních Čechách i nad 40 °C.

Teplé počasí se projevilo i v půdě. Na celém území byly registrovány nejvyšší únorové půdní teploty za posledních 50 let. V současnosti se průměrné denní půdní teploty v hloubce 10 cm pohybují mezi 4 až 6 °C na většině území. 

Celkové úhrny srážek od začátku roku byly na většině území blízké normálu, především na jižní Moravě ale byly podnormální. Vzhledem k vyšším teplotám převládaly dešťové srážky, sněhových srážek bylo velmi málo.

Vyšší teploty způsobily růst výparu a díku tomu se stále na části území vyskytují nepříznivé vláhové podmínky. Nejhorší situace je ve středních Čechách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…