Již v březnu letošního roku umožnila řada bank odklad splátek klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření. V průběhu dubna pak bylo Parlamentem ČR schváleno zákonné úvěrové moratorium (zákon o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19), které umožnilo, aby kvůli výpadkům příjmů firem, živnostníků a domácností v souvislosti s koronavirovou pandemií nedocházelo ke zbytečným či předčasným insolvencím. Tato opatření se promítají do bilancí bank.
S cílem zajistit dostatečnou likviditu reálné ekonomiky, nezbytnou pro zachování a obnovu ekonomické aktivity podniků a podnikatelů, byly postupně vytvořeny programy státní úvěrové podpory. Ty jsou založeny na dílčím ručení státu za bankovní úvěry subjektům, které byly omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Jedná se o zejména programy COVID II, COVID III, COVID Praha a COVID EGAP).
Pro účely výkonu dohledu a s ohledem na význam moratorií a programů státní podpory úvěrování pro stabilitu domácího bankovního sektoru, hospodářskou politiku a ekonomickou aktivitu v ČR, zavedla ČNB v souvislosti s pandemií COVID-19 mimořádný reporting, jehož cílem je sledovat detailně data o odkladech splátek a o úvěrech poskytnutých s využitím programů státní podpory. Banky reportují příslušná data s týdenní nebo měsíční frekvencí. ČNB bude tato data (bez dalších zásahů a úprav) v agregované podobě zveřejňovat pravidelně každý týden (zpravidla každé úterý).
Statistiku odkladů splátek a úvěrů v programech COVID najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva