Výstava, kterou uspořádala ČNB ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu, byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena o dva týdny. Byla tak přístupná veřejnosti symbolických 100 dnů. Celkem ji vidělo 33 068 návštěvníků, z toho téměř 4 tisíce dětí a studentů v rámci školních výprav.
„Ohlas veřejnosti na výstavu považujeme za mimořádný a velmi nás těší. Tato výstava byla unikátní, protože se vázala k výjimečné příležitosti – ke 100. výročí naší samostatné měny. Tomu odpovídal i symbol oslav tohoto jubilea – druhá největší zlatá mince na světě o nominální hodnotě 100 milionů Kč, kterou jsme veřejnosti poprvé představili právě na této výstavě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Autorem návrhu mince o hmotnosti 130 kg, která je současně největší zlatou mincí v Evropě, je Vladimír Oppl. Mince je ve vlastnictví centrální banky a po výstavě bude v nejbližších dnech trvale vystavena ve stálé Expozici ČNB v jejím pražském sídle.
Návštěvníci výstavy však mohli vidět také další zajímavé exponáty jako například kopie české, rakouské a uherské panovnické koruny či historicky první pamětní bankovku, kterou ČNB letos opět u příležitosti výročí vydala.
Další vystavované předměty pocházející z archivů ČNB byly nejširší veřejnosti prezentovány v takovém rozsahu vůbec poprvé. Výstava představila řadu platidel, které na území československého státu a později České republiky obíhaly během posledních 100 let. Návštěvníci zhlédli návrhy státovek Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 nebo se mohli seznámit s díly dalších významných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský či Oldřich Kulhánek. U mincí se jednalo o návrhy Otakara Španiela, Jiřího Harcuby, Vladimíra Oppla a dalších. Pro malé návštěvníky byla připravena dětská linka ve formě komiksu a pracovní listy, které jim umožnily ověřit si nově nabyté vědomosti zábavnou formou. Pro zájemce jsou tyto materiály z výstavy i nadále k dispozici na webu ČNB.
Ukončení výstavy však neznamená, že tím oslavy 100 let od vzniku naší měny končí. Toto výročí si připomeneme také v rámci tradičního Festivalu muzejních nocí, a to 18. května v Brně a 8. června 2019 v Praze. V rámci této akce budou až do nočních hodin otevřeny obě Expozice ČNB. Celé oslavy završí 21. září 2019 Den otevřených dveří ČNB, který návštěvníkům nabídne bohatý program včetně opětovné možnosti vidět 100milionovou zlatou minci.
Posledním numismatickým počinem ČNB v rámci oslav bude vydání stříbrné pamětní mince, a to k 100. výročí zahájení vydávání československých platidel. Mince bude emitována 3. července 2019.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva