Do oběhu se vydává 3 200 mincí v běžném a 8 200 mincí ve špičkovém (proof) provedení. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů.
„Hrad Kost právem otevírá nový tematický cyklus zlatých pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou. Tento středověký hrad patří k nejzachovalejším hradním komplexům na našem území a také k těm, jejichž původní podoba se po celá dlouhá staletí měnila jen velmi málo. Jsem rád, že i Česká národní banka svou zlatou mincí připomene trvalý odkaz této výjimečné památky v České republice,“ uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.
Na lícní straně mince je v horní části kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku ve štítech. Uprostřed je český lev, vlevo moravská orlice a vpravo slezská orlice. V dolní polovině je vyobrazen portál dveří do hradní kaple doplněný názvy státu, tematického cyklu mincí a nominální hodnotou. Na rubové straně mince je panoramatický pohled na hrad Kost s iniciály autora mince, názvem hradu a rokem ražby.
Nominální hodnota mince 5000 Kč není prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Minci razila Česká mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Průměr mince je 28 mm.
Cyklus „Hrady České republiky“ postupně do roku 2020 na zlatých mincích dále představí hrady Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov. Cyklus je součástí emisního plánu pamětních mincí na období 2016 až 2020 schváleného bankovní radou ČNB.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva