ČOI: Nepoctivé praktiky pohřebních služeb

15.08.2016 8:15 | Zprávy

Pohřebnictví je citlivá oblast služeb, ve které by nikdo nepoctivé jednání neočekával. V těchto situacích jsou pozůstalí zasaženi ztrátou blízké osoby a vnímají případné nedodržování poskytovaných služeb zvláště osobně.

ČOI: Nepoctivé praktiky pohřebních služeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohřeb

Ve 2. čtvrtletí 2016 provedla Česká obchodní inspekce 95 kontrol a z toho 50 procent poskytovatelů pohřebních služeb nedodrželo právní předpisy. Nejčastěji se jednalo o porušení povinnosti informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků a poskytovaných služeb nebo nevydání písemného potvrzení o převzetí objednávky, za což ČOI pravomocně uložila celkem 41 pokut v celkové hodnotě 73 000 korun.

Kontroly ČOI proběhly u 95 poskytovatelů pohřebních služeb v celé České republice v období od 1. 4. 2016 do 30. 6. 2016 a byly zaměřené na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z obecně závazných právních předpisů při nabídce a poskytování pohřebních služeb (povinnosti vyplývající ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele), v návaznosti na zákon č. 256/2006 Sb., o pohřebnictví. Ve sledovaném období byly jednotlivými inspektoráty zjištěny nedostatky ve 47 případech, což představuje téměř 50 % z celkového počtu 95 kontrol.

Kontroly pohřebních služeb 1. 4. 2016 - 30. 6. 2016

 

Inspektorát

počet kontrol

kontroly se zjištěním

zjištěná porušení v %

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

8

2

25,0%

 

Jihočeský a Vysočina

12

5

41,7%

 

Plzeňský a Karlovarský

4

1

25,0%

 

Ústecký a Liberecký

25

20

80,0%

 

Královéhradecký a Pardubický

7

0

0,0%

 

Jihomoravský a Zlínský

20

9

45,0%

 

Moravskoslezský a Olomoucký

19

10

52,6%

 

Celkem

95

47

49,5%

 

Zjištěné nedostatky a uložené sankce

Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

  • ve 22 případech porušení povinnosti prodávajícího informovat spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12)
     
  • ve 22 případech porušení, kdy prodávající nevydali písemné potvrzení o převzetí objednávky v případech, kdy nebyla služba poskytnuta na počkání, v některých případech sice potvrzení vydáno bylo, ale neobsahovalo některý z povinných údajů (§15 odst. 3) jako např. na dokladu o přijetí objednávky na vypravení pohřbu nebyla uvedena předběžná cena
     
  • v 7 případech bylo kvalifikováno porušení povinnosti vydat spotřebiteli na jeho žádost řádně vyplněný doklad o zakoupení výrobků či poskytovaných služeb, tj. se všemi povinnými údaji (§ 16 odst. 1)
     
  • v 6 případech zjištěno porušení ustanovení, kdy prodávající a poskytovatelé služeb nedodrželi svoji povinnost prodávat výrobky a poskytovat služby za ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy a ceny při prodeji výrobků nebo poskytování služeb správně účtovat (§ 3 odst. 1 písm. c).
     
  • v 5 případech bylo zjištěno porušení informačních povinností, kdy prodávané výrobky musí být přímo viditelně a srozumitelně označené výrobcem, dovozcem, názvem výrobku, údaji o hmotnosti, množství nebo velikosti, atd. (ustanovení § 10 odst. 1,3,4)
     
  • v 10 případech bylo zjištěno porušení jiných ustanovení zákona o ochraně spotřebitele

V 1 případu bylo zjištěno porušení zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, neboť prodávající použil v obchodním styku úředně neověřené měřidlo. V rámci kontrolní akce byly vydány zákazy prodeje na 23 kusů výrobků v celkové částce 7 077 korun.  Jednalo se o obaly na urny, kryty na svíčky a vázy, které nebyly řádně označeny povinnými informacemi.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo pravomocně Českou obchodní inspekcí uloženo celkem 41 pokut v celkové hodnotě 73 000 Kč. Vzhledem k tomu, že v této specifické oblasti služeb stále dochází k porušování zákona, bude kontrolní akce pokračovat i v dalším čtvrtletí tohoto roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaderné elektrárny ČEZ chtějí v letošním roce zvýšit výrobu

11:49 Jaderné elektrárny ČEZ chtějí v letošním roce zvýšit výrobu

O více než 7 % by mohla v roce 2025 vzrůst výroba v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Ty v …